Z czym się je Pomodoro?

Skąd tu to Pomodoro, zapytasz? Przecież to technika zarządzania czasem, a nie metoda nauki języków. I tak i nie. Owszem, Pomodoro ma związek z zarządzaniem czasem, ale de facto służy do lepszego zarządzania zadaniami, które mamy do wykonania i można ja zaaplikować do wszystkiego. Praca w blokach według metody Pomodoro daje świetne efekty i pozwala zrealizować więcej.

Jeśli zatem chcesz skuteczniej zarządzać nauką języka i tym samym lepiej się uczyć to koniecznie przeczytaj ten post. Zapraszam.

slowlingo, pomodoro, nauka języka, nauka samodzielna

Metoda Pomodoro

W ramach krótkiego przypomnienia: metoda Pomodoro, której nazwa pochodzi od minutnika w kształcie pomidora, zakłada intensywną pracę w 25-minutowych blokach, po których następuje 5 minut przerwy na relaks i nagrodę/przyjemność. W czasie takiego bloku skupiamy się tylko i wyłącznie na zadaniu do wykonania, wyłączamy wszelkie rozpraszacze, nie reagujemy na nic, za wyjątkiem pożaru. Obowiązkowa jest także przerwa i przyjemność.

Istnieją wariacje na temat metody, które zamiast 25 minut proponują inne bloki czasowe. Nie ma to większego znaczenia. Dopasuj blok czasu do siebie. Ważne, by potem odbyła się przerwa i z nagrodą i by nic nie rozpraszało Cię w trakcie pracy. Ustaw także jakiś minutnik - może być kuchenny lub elektroniczny, ale pamiętaj, by nie dać się wciągnąć w "pierdoły", gdy korzystasz z czasomierza w telefonie.

W tak ustalone ramy czasowe doskonale można wbić zajęcia językowe. Oto jak.

Pomodoro a nauka języków

Na naukę możesz przeznaczyć tyle czasu, ile chcesz. Ja zaproponuję Ci podział nauki języka w trzech 25-minutowych cyklach, czyli przez 1,5 godziny. Zobacz jak można uczyć się słownictwa oraz gramatyki.

SŁOWNICTWO

1. 25 minut
  • powtórka ok. 10 słówek,
  • krótka wypowiedź z wykorzystaniem powtórzonych słówek,
  • ćwiczenia gramatyczno-leksykalne (online lub z podręcznikiem/ćwiczeniami),
  • jeśli zostanie Ci czas w ramach tego bloku, przejdź do kolejnego cyklu słówek/wypowiedzi/ćwiczeń.

2. 25 minut
  • nowy materiał: czytanie, oglądanie video etc. (ok. 7-10 minut).
  • sprawdzanie nowych słówek i zwrotów, budowa zdań - ćwiczenie,
  • przypisanie słownictwu i zwrotom własnych doświadczeń, zbudowanie własnych skojarzeń,
  • (jeśli zostanie czas) ponowne czytanie/oglądanie.

3. 25 minut
  • (jeśli nie udało się zrobić tego w poprzednim cyklu) ponowne czytanie/oglądanie,
  • powtórzenie nowych słówek i zwrotów,
  • odtworzenie treści (czyli mówienie - może być do siebie) z czytanego tekstu albo video.

GRAMATYKA

1. 25 minut
  • powtórka zasad danego zagadnienia z przykładami, kilka ćwiczeń (online lub z podręcznikiem/ćwiczeniami),
  • krótka wypowiedź z zastosowaniem danej struktury.
2. 25 minut

  • nowy materiał gramatyczny w kontekście: czytanie, oglądanie video (ok 7-10 minut),
  • przykłady plus wyjaśnienie nowych struktur,
  • przypisanie własnych doświadczeń danym sytuacjom gramatycznym.
3. 25 minut
  • ćwiczenia gramatyczne.
!Pamiętaj, to tylko propozycja. Możesz dowolnie układać materiał nauki w ramach jednego 25-minutowego cyklu oraz wybrać inny czas trwania cyklu. 

Ważne jest, by starać się zamknąć w jednym cyklu jakąś całość - zadanie. W mojej propozycji jest to albo kompleksowe powtórzenie partii materiału albo przyswojenie nowej porcji. 

Mam nadzieję, że i Ty stosując Pomodoro będziesz jeszcze efektywniej się uczyć. Masz inne pomysły, by wykorzystać moc Pomodoro? Podziel się w komentarzu!
Uwaga, to nie jest dubel postu o pokonywaniu blokady w mówieniu. Tamten post kładł nacisk na to, jak się przełamać. Ten podaje kilka prostych i sprawdzonych rozwiązań na ćwiczenie mówienia, gdy nie masz z tym problemu, a po prostu chcesz się rozkręcić. Niektóre kroki będą podobne, ale cel i rezultat z goła odmienne. Zapraszam.

slowlingo, jak mówić w języku obcym

5 szybkich sposobów, by mówić w języku obcym

Masz motywację, nie boisz się mówić. Jest dobrze. Chcesz teraz nabrać pędu i rozmachu w mówieniu. Oto kilka prostych trików, które ułatwią Ci rozgadanie się.
  1. Otocz się językiem - ekstremalnie - za tydzień ważna prezentacja, rozmowa czy egzamin w języku obcym, a Ty nie czujesz się pewnie i trochę brak Ci płynności? Otocz się językiem. Przez kilka godzin dziennie czytaj, słuchaj i oglądaj tylko materiały w danym języku. To mogą być wiadomości, podcasty, seriale. Nie musisz się na tym etapie skupiać na słówkach czy gramatyce, po prostu chłoń język. Zobaczysz, że po kilku dniach nie będziesz w stanie nie myśleć i nie mówić w danym języku.
  2. Odtwórz ulubione video - wybierz interesujący Cię temat i znajdź filmy i nagrania (np. na YouTube) z tego zakresu. Obejrzyj kilka. Wypisz kluczowe zwroty, szczególnie te, które się powtarzają. Zastanów się czy zgadzasz się z poruszanymi kwestiami. Jeśli chcesz dodać coś od siebie, także zanotuj swoje argumenty. Następnie wypowiedz się na ten sam temat, używając przygotowanych zwrotów. Nagraj się na video.
    Powtórz to dla kilku różnych tematów. W ten sposób przygotujesz sobie bazę do wypowiedzi dla interesujących Cię tematów i gdy zajdzie okazja bez problemu będziesz rzucać kwestiami.
    W przypadku absorbującego mnie ostatnio tematu minimalizmu dla języka angielskiego wypisałabym następujące zwroty:

    minimalism, declutter, clutter, organize, capsule wardrobe, basics, essentials, zero waste, reuse.
  3. Porozmawiaj z ulubionym bohaterem filmu lub książki obcojęzycznej. Często zdarza Ci się złościć na rozwój wydarzeń w filmie, książce lub serialu? Chcesz coś zmienić? Możesz to jeszcze nadrobić. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w ważnym dialogu lub sytuacji. Jakie dasz rady? Co wyperswadujesz bohaterom, co zmienisz? Odegraj te sytuacje, mów na głos. To ćwiczenie sprawi, że bardzo się zaangażujesz i zapomnisz o jakichkolwiek trudnościach. Od razu przerzuć te energię na mówienie o innych tematach.
  4. Zainstaluj aplikację mobilną Pocket. Pisałam już o niej kilkukrotnie. Wybierz i dodaj do niej interesujące Cię artykuły. W aplikacji mobilnej masz możliwość wygenerowania mowy na podstawie tekstu. Uruchom tę opcję dla danego artykułu i śledź tekst pisany, jednocześnie słuchając mowy. Co akapit powtórz na głos najważniejsze informacje, używając zwrotów, które pojawiły się w tekście. Możesz oczywiście zerkać do artykułu, ale staraj się odtwarzać informacje z głowy. Mając taką ściągę poczujesz się pewniej, a w tym samym czasie już gadasz!
  5. I ostatni patent. Wybierz i wypisz sobie schematyczne zdania bazowe. Co to takiego? To zdania, w których pewne elementy są stałe wg schematu, a inne każdorazowo podmieniasz. Stały będzie np. zawsze ten ten sam typ czasownika. To co dobrze sprawdza się w zdaniach jak stały element i co jednocześnie łatwo się podmienia to przysłówki (jak? gdzie? kiedy? - jest ich ograniczona liczba) oraz przymiotniki (opisujące cechy).
    Podmieniać za to będziesz podmiot - czyli rzeczowniki oraz całe argumenty w formie dopełnień, czy okoliczników.
    Do schematycznych zdań bazowych doskonale nadają się zdania wyrażające preferencje, czy opinie. Postaraj się, by znalazły się wśród Twoich. 
    Każdego dnia twórz i mów kilkanaście - kilkadziesiąt różnych zdań, podmieniając elementy ruchome
    . W ten sposób buduj sobie bazę zwrotów. 
    Zobacz te przykład dla języka angielskiego: 
I find (opinia) ... (przysłówek) particularly (przymiotnik) disturbing, because/since (argument) ... --> I find the amount of waste we produce particularly (strongly / not at all, etc) disturbing (interesting / problematic / appealing etc.), because it is not all being recycled.
Znasz już 5 szybkich sposobów na rozgadanie się w języku obcym. Zacznij działać już dziś i podziel się efektami. Zauważysz je już po kilku dniach. Do dzieła.
slowlingo, cognitive bias, przekonania, coaching językowy