To, czego być może nie wiesz o Duolingo - dlaczego nie polecam tego produktu

Nie lubię Duolingo

Jeżeli piszę o dobrych narzędziach do nauki online, pomijam Duolingo. Jeśli o nim wspominam, to dlatego, by stwierdzić, że nie rozumiem jego idei nauczania oraz braku metodyki. I zawsze zastanawiają mnie te okrzyki zachwytu nad ta aplikacją. Jej główną zaletą wydaje się być fakt, że jest darmowa. Ale czy na pewno?

Genialny model biznesowy

Nie zastanawia Cię, dlaczego serwis oferujący usługi językowe jest darmowy? W dzisiejszych czasach dość naiwne zdaje się być myślenie, że biznesy nie mają ukrytej agendy i celu w oferowaniu darmowych treści. To zawsze chodzi o zdobycie potencjalnego klienta lub bezpośrednie zarobienie pieniędzy. Jedni robią to w bardziej, inni w mniej elegancki sposób, ale zawsze sprowadza się to do kwestii finansowych.

slowlingo, nauka języków, skuteczna nauka
Nauka czy praca z Duolingo?

Podobnie jest także w tym przypadku. Duolingo nie jest darmową usługą i nie dostajesz nic za free, tak naprawdę to TY pracujesz dla DuolingoModel biznesowy Duolingo na pierwszy rzut oka wydaje się prosty - krzewienie idei darmowej edukacji językowej dla wszystkich. Nie jest jednak tak wspaniale. Jak to zatem działa?

Zapewne kojarzysz system rozróżniania maszyny od człowieka, zwany CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), polegający na przepisywaniu widzianego na obrazku tekstu do specjalnego okienka. Luis von Ahn, założyciel Duolingo zrewolucjonizował CAPTCHę i zaczął wykorzystywać ją do cyfryzacji książek (o czym prawdopodobnie wiesz). Miliony użytkowników, korzystając codziennie z witryn internetowych, pomaga digitalizować książki. Jest to oczywiście fantastyczna inicjatywa. To jedno z największych działań crowdsourcingowych (ang. - pozyskiwanie treści dzięki pracy tłumu - wielu użytkowników) na świecie.

To, czego zapewne nie wiesz o Duolingo

Von Ahn poszedł jednak o krok dalej. Stworzył właśnie Duolingo, które działa na podobnej zasadzie crowdsouringu. Duolingo wykorzystuje miliony tłumaczeń wykonane nieodpłatnie przez użytkowników serwisu, by odpłatnie i automatycznie tłumaczyć treści internetowe oraz dokumenty dla firm trzecich. Dodatkowo wykorzystuje te dane do optymalizacji tłumaczeń automatycznych, jak np. Google Translate. Komercyjnym celem Duolingo zatem nie jest nauczanie języków, a zbieranie milionów danych o możliwych tłumaczeniach i odprzedawanie ich dalej.

Z punktu widzenia biznesu - pomysł genialny i jeden z najpochlebniej komentowanych w branży technologicznej. Z punktu widzenia metodyki nauczania - bardzo wątpliwy. Trzeba jednak przyznać, że skutecznie wykorzystuje gamifikację do motywowania użytkowników do dalszej pracy, co jest nie lada osiągnięciem.

Być może Duolingo sprawdza się w niektórych przypadkach. Są osoby, które twierdzą, że sporo nauczyły się z serwisem. Są takie, które mówią, że odwiedzają go z przyzwyczajenia, dla elementu gamifikacji właśnie, ale nie ze względów językowych. I są takie, jak ja, które nie rozumieją, co w nim takiego wspaniałego.

Nie ukrywam, że irytuje mnie napędzane przez sam serwis zamieszanie medialne wokół niego. Duolingo bardzo mocno promuje się, przeprowadza badania nad skutecznością nauki języków i wręcz atakuje z każdego zakamarka internetu. Jest dosłownie wszędzie. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że potrzebuje siły roboczej. Oczywiście, to świetnie, jeśli komuś pomaga w nauce, tylko nie o naukę chodzi w modelu biznesowym serwisu.

Niepokojące dla mnie jest także to, że rzesze użytkowników polecają ten serwis innym, jako główny argument podając fakt, że jest "darmowy". To zdecydowanie nie powinien być główny argument.

Zainteresowanych tematem zachęcam do obejrzenia wystąpienia Luisa von Ahn, z 2011 roku, gdzie opowiada jak działa reCAPTCHA oraz raczkujące wówczas Duolingo.A Ty co sądzisz o Duolingo? Jeśli uważasz, że można się z niego czegoś nauczyć, koniecznie podziel się Twoimi doświadczeniami.

8 komentarzy:

 1. Witaj. Korzystam z duolingo od kilku lat, od roku właściwie codziennie i myślę, że to idealna opcja, przede wszystkim na początek nauki. Oferuje wiele różnych języków, zrzesza ludzi z całego świata, którzy mogą wyjaśnić ci kwestie, których nie rozumiesz, którzy uczą się tak jak ty. Różne formy zadań - pisanie, słuchanie, mówienie + elementy obrazkowe, które zawsze (w moim przypadku) ułatwiają naukę. Oczywiście, nie jest to kurs na poziom C2, ale daje solidną podstawę i bardzo chętnie korzystam i wracam.
  Celem Duolingo jest zbieranie możliwych tłumaczeń? Świetnie. Właśnie to jest moim celem, kiedy poznaję język - również chcę poznać wszystkie możliwe tłumaczenia danego słowa. Nie czuję się w żaden sposób wykorzystana, jeśli ktoś zarabia pieniądze na tym, że mam się z czego uczyć. W prawdziwym życiu materiały językowe dostępne na takim poziomie, jaki jest dostępny na duolingo oraz opcja lektora (i grupy wsparcia) 24/7 na pewno kosztowałyby mnie więcej niż przetłumaczenie kilku tekstów. Obie strony czerpią korzyści.
  Oczywiście rozumiem, że nie przepadasz za serwisem i jak najbardziej to szanuję, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, jeśli aplikacja komukolwiek pomaga w nauce. Uczulam tylko i przestrzegam przed zachwytami nad metodyką której tam nie ma. Uważam, że jest wiele lepszych rozwiązań oferujących naukę na start, rodzimych użytkowników do pomocy i różne formy ćwiczeń merytorycznie sprawdzonych.
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. To chyba slsła argument przeciwko, bo idac tym kluczem nie powinniśmy korzystac też z google, FB, yt bo one tez wykorzystuja nasza aktywność. Niemniej sam o tym nie wiedzialem, ze doulingo tak działa, więc dziękuje. Wiedzy nigdy za wiele ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, nie twierdzę, że nie należy korzystać z aplikacji bo zbiera dane. Sama namiętnie korzystam z usług Google, świadoma, że płacę za nie moimi danymi. Chodzi mi jedynie o brak merytorycznego i dydaktycznego zaplecza Duolingo.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Jeżeli nie rozumiesz idei Duolingo, czyli metody uczenia się w ten sposób, to znaczy, że Duolingo nie jest dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytusie, masz absolutną rację. Duolingo nie jest dla mnie. Podkreślę jednak pewną nieścisłość w Twoim komentarzu. Komercyjna idea Duolingo nie jest metodą. A metoda tłumaczeniowa, do której aspirują, nie jest uznawana za skuteczną na początkowym etapie uczenia się. Pewne osoby twierdzą, że u nich działa i dobrze, jeśli tak jest. Moją intencją w tym tekście jest pokazanie faktów. Wiele osób mówi, ze uczy się z Duplingo, jeszcze nie słyszałam, by ktoś powiedział, że się nauczył i korzysta! Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Cześć,piszę tylko, żeby dać znać, że w tekście jest literówka. Duolingo działa na zasadzie crowdsourcing, a nie crowdsouring. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.