Wyzwanie busuu - wrażenia i recenzja po roku pracy z aplikacją

Roczne wyzwanie

Rok temu podjęłam wyzwanie busuu - wykupiłam roczny dostęp do wersji Premium usługi oferującej kursy językowe online. O rozpoczęciu wyzwania przeczytacie tutaj.

slowlingo, aplikacja, busuu online, nauka języków
Źródło: kamoobpics
Poza sama nauką języków hiszpańskiego i niemieckiego chciałam także solidnie i dokładnie przetestować narzędzie pod względem funkcjonalności oraz treści językowych. Kilka cech ujęłam już w ubiegłorocznym tekście, ale sporo się w tym czasie zmieniło, dlatego zapraszam Was do zapoznania się w aktualną recenzją busuu Premium.

Busuu - rok użytkowania

Przez cały ten rok w busuu zachodziły różne zmiany, wiele gorszych rozwiązań zostało wyeliminowanych lub poprawionych. Poniżej znajduje się opis rozwiązań oferowanych przez busuu w opcji Premium na dziś.

slowlingo, aplikacja, busuu online, nauka języków
panel nauki busuu
Przypomnę krótko dlaczego w ogóle zdecydowałam się na tę opcję. Busuu jest łatwe w obsłudze, kompleksowe, i  oferuje możliwość konwersacji i sprawdzenie ćwiczeń pisemnych przez członków społeczności, w tym oczywiście native speakerów. Z busuu można uczyć się od zera do poziomu średnio-zaawansowanego, czyli od A1 do B2 (według CEFR). Przy tym jest korzystne cenowo - przy zakupie opcji Premium na rok wychodzi ok 17 PLN za miesiąc. 

😄 Pozostałe zalety busuu to:
 • potwierdzona badaniem naukowym skuteczność metody i aplikacji,
 • różnorodne ćwiczenia leksykalne i gramatyczne: wpisywanie, literowanie, przeciąganie, dopasowywanie, zaznaczanie,
 • dostęp w wersji webowej oraz na aplikacjach na iOS oraz Androida, pełna synchronizacja,
 • ciągłe rozwijanie o nowe funkcje oraz treści,
 • trener słownictwa do powtarzania słówek oraz powiadomienia przypominające dla słówek w aplikacjach mobilnych,
 • kompleksowe objaśnienia gramatyczne po polsku,
 • testy i certyfikaty, w tym prosty certyfikat od McGraw-Hill,
 • można uczyć się offline, ściągając kurs lokalnie,
 • bardzo sprawny support.
slowlingo, aplikacja, busuu online, nauka języków

😒 Busuu ma jednak pewne wady. Oto one:
 • pojawiają się sporadyczne błędy (są jednak sukcesywnie eliminowane),
 • gramatyka objaśniona jest kompleksowo, ale czasem stosowana jest zbyt trudna terminologia, w którą nawet ja, będąc lingwistą, musiałam się wczytywać,
 • możliwość nagrywania wypowiedzi do odsłuchu i oceny poprzez społeczność tylko w wersji webowej, w związku z tym powstaje rozjazd w ilości przerobionego materiału  - platforma ↔ aplikacja mobilna (np. w aplikacji 100%, na platformie 88%, bo do wykonania jeszcze nagranie). Nie jest to znacząca wada, ale trochę irytuje,
 • brak możliwości ustalenia celu nauki, np. w 3 miesiące poziom x - kilka lat temu była taka opcja i liczyła optymalne tempo nauki dla danego celu. Zdecydowanie przydatny gadżet,
 • brak motywacji ze strony busuu, gdy zrobi się przerwę w nauce (niegdyś przychodziły motywujące maile),
 • społeczność - bywa różnie z innymi użytkownikami serwisu, nie zawsze dostaje się miłe wiadomości, ale nie jest to oczywiście kwestia aplikacji per se,
 • poprawianie błędów - za poprawianie tekstów innych członków społeczności dostaje się busuu walutę; czasem jednak pojawia się jedynie skopiowany nasz tekst, bez merytorycznych poprawek,
 • ostatnio usunięto kursy biznesowe będące częścią oferty Premium (pozostały jedynie dla jęz. angielskiego).

Czy polecam?

Oczywiście, że tak! Busuu nie tylko daje chyba najbardziej kompleksowe rozwiązanie, ale także jest naprawdę proste i przyjemne w obsłudze. Jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko do samodzielnej nauki, ale także jako uporządkowanie i przypomnienie znanej już wiedzy. 

A czy Wy korzystaliście już z busuu? Jakie są Wasze wrażenia? Czy wolicie może inne serwisy ze względu na lepsze funkcje?

3 komentarze:

 1. Trafiłem na Busuu 10 dni temu . Po jednym dniu bawienia się wersją bezpłatną j.Hiszpańskiego / zaczynałem od zera :)/ zdecydowałem się na zakup wersji premium z subskrypcją na dwa lata. Po tygodniu pracy z z aplikacją / uczę się na trzech różnych urządzeniach / nadal jestem bardzo zadowolony , mogę stwierdzić że mnie autentycznie wciągnęło. Jestem zdumiony bo nie spodziewałem się takich rezultatów i j.hiszpański wydaje mi się przyjazny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Busuu, choć wciąż zmieniają treść kursu, przez co czasem ginie postęp. Trzymam kciuki za dalszą naukę. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Hej, a jak porównujesz Busuu do Babbel?

  OdpowiedzUsuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.