Co przeszkadza w nauce języka - sprawdź, gdzie leży problem!

Houston, mamy problem...

Nauka języka z jakiegoś powodu Ci nie wchodzi. Stoisz w miejscu, nie robisz postępów, nie bardzo wiesz jak to zmienić. Brzmi znajomo? Wiele czynników może powodować taką sytuację. Jeśli nie masz już pomysłów na źródła Twoich problemów z nauką, przejrzyj poniższą listę i sprawdź czy na pewno nic Ci nie umknęło.


slowlingo, nauka języków, trudności, problemy z nauką
Źródło:pixabay.com/canva

Jaki to może być problem?
 1. Ucząc się nie budujesz właściwych sobie skojarzeń: albo nie budujesz ich wcale, albo korzystasz z czyichś, które nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia. Zawsze przypinaj nowe treści do swoich przeżyć.
 2. Powtarzasz nieefektywną metodą, np. nadmiernym powtarzaniem znanych już treści (deliberate practice), lub biernie czytając uczony materiał, bez świadomego przywoływania (brak recall). 
 3. Uczysz się lub powtarzasz w nieprzyjaznym otoczeniu, w niekomfortowych stresujących warunkach, np. w hałasie lub bałaganie - szczególnie jeśli jesteś wzrokowcem.
 4. Gdy się uczysz, brak Ci koncentracji (powody: np. pkt 3 ↑ ). Nie skupiasz się na treściach i nauce, Twój umysł "odpływa". Wielokrotnie czytasz / powtarzasz te same rzeczy, ale ich nie pamiętasz, jednak masz złudzenie, że uczysz się dużo.
 5. Powtarzasz język w innych warunkach niż pierwotnie miało miejsce zapamiętywanie materiału. Kodowanie i przywoływanie informacji w i z mózgu powinno odbywać się w tych samych okolicznościach, by optymalizować zapamiętywanie.
 6. Za mało lub źle śpisz - mózg nie ma szansy ani pozbyć się toksyn, ani podczas snu prawidłowo przeprowadzić procesu analizy i utrwalania informacji, czyli uczenia się. 
 7. Żyjesz w stresie - Twój mózg skupia energię i zasoby na radzeniu sobie ze stresującymi czynnikami, uczenie się schodzi na dalszy plan.
 8. Mało się ruszasz - mózg wymaga, by nasze ciało było w ruchu (jak za czasów jaskiniowych). Wtedy funkcjonuje optymalnie. Nie ćwiczysz, mózg się buntuje: po co ma się uczyć i pamiętać? 
 9. Masz złą dietę - Twój mózg nie dostaje niezbędnych składników. Sprawdź co jeść, by mózg uczył się lepiej.
 10. Nie ma konkretnych korzyści, dla których chcesz znać język - ergo: wcale nie chcesz się go uczyć i nie widzisz sensu. Albo uczysz się bez konkretnego celu
 11. W swoim nastawieniu do nauki, każdą trudność traktujesz jak osobistą porażkę i nie potrafisz wyrwać się w tego błędnego koła, ani dostrzec swoich sukcesów.
Powyższe czynniki sprawiają, że albo fizycznie Twój mózg nie może odpowiednio przyswoić informacji i faktycznie się nie uczy, albo Ty w swoim podejściu nie dostrzegasz postępów. A może podejrzewasz u siebie jeszcze inne powody? Podziel się w komentarzach.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal czujesz, że Twój problem leży gdzie indziej, napisz do mnie, na pewno znajdziemy i usuniemy przyczynę.

4 komentarze:

 1. Jeszcze dodałabym do tej listy lenistwo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, lenistwo to podstawowa przyczyna, ale chyba jednak nie wrzuciłabym go do jednego worka z powyższymi problemami! Napisałam osobny post o lenistwie. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Hm, po głębokim zastanowieniu widzę, że dotyczy mnie punkt 1, 4 i 11 :/ Dziękuję za ten tekst :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawą jest zdać sobie sprawę, potem już będzie z górki! Pozdrawiam i również dziękuję.

   Usuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.