Hygge a nauka języków

Uniwersalne hygge?

Być może dotarło do Ciebie ostatnio moje zdjęcie książki "Hygge. Klucz do szczęścia". Książka ta trafiła do mnie dość przypadkowo. Gdzieś wcześniej obiło mi się o uszy pojęcie hygge, ale dopiero intensywna ekspozycja tej książki w jednej z sieci księgarni zwróciła moją uwagę na ideę hygge


hygge, slowlingo, slowlife, szczęście, nauka języków
Źródło:pixabay.com

Książkę przeczytałam, wyciągnęłam kilka wniosków i postanowiłam pokazać Wam jak można zastosować elementy hygge w nauce języków. 

Ale uwaga! W tym poście nie będę przekonywać, że hygge jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, ani że jest uniwersalnym sposobem na szczęście. Osobiście widzę wiele elementów, które mogę odnaleźć w moim postrzeganiu świata, ale mam pełną świadomość, że inni mogą widzieć świat inaczej.

Czym jest hygge?

Podobno zdefiniować hygge jest bardzo trudno, bo to zestaw odczuć, ale jednak spróbuję. W dużym skrócie hygge to uczucie szczęścia, komfortu, spokoju, przynależności, bezpieczeństwa i brak konieczności robienia czegokolwiek wbrew sobie. To przytulność i po prostu czucie się dobrze. Mocno slow, prawda? 

Uważam, że o ile zestaw powyższych wartości jest chyba ważny dla każdego człowieka, to już realizacja tych odczuć może się bardzo różnić. Nie wchodząc więc w szczegóły duńskiego rozumienia hygge, zapraszam na kilka przykładów zastosowania filozofii w nauce języków.

Hygge a nauka języków

Nie do podważenia jest fakt, że nasz mózg uczy się lepiej, gdy jest szczęśliwy, zatem stosowanie elementów hygge na pewno wyjdzie nam na dobre. 

  1. Ucz się języka tam, gdzie czujesz się komfortowo. Proste.
  2. Szczególnie trudnych aspektów językowych ucz się wtedy, gdy nic innego nie zaprząta Twojej głowy - w poczuciu spokoju i bezpieczeństwa. Mózg nie lubi wielozadaniowości.
  3. Jeśli coś Cię stresuje i nie możesz się skupić, spróbuj zrelaksować się słuchając dźwięków natury (np. fale, śpiew ptaków, szum drzew - najlepiej własnoręcznie nagranych) lub dotykając kojących naturalnych materiałów, np. drewna czy futra ukochanego zwierzaka.
  4. Ucząc się buduj skojarzenia z miłymi dla Ciebie rzeczami. Jeśli np. poznasz nowe słówko oglądając ulubiony serial, z pewnością łatwiej będzie Ci je zapamiętać. A kubek ulubionego napoju na pewno dodatkowo wprawi Cię w błogi nastrój, więc zapamiętasz jeszcze chętniej.
  5. Jeśli tylko możesz, ucz się na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, śpiewu ptaków... Łatwiej też będzie zorganizować miłą przerwę.
  6. Jeśli masz ochotę odpocząć od nauki, popatrzeć w pustkę i ponicnierobić, zrób to!
  7. Nagradzaj się w nauce, np. kawałkiem ulubionego ciasta (baaardzo hygge). Sprawdzi się doskonale, jeśli zastosujesz to jako element metody Pomodoro.

I jak? Fajne to hygge w nauce języków, prawda?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.