Versal - uprościć pracę lektora

Uprościć pracę lektora

Jak bardzo by nie kochać swojej pracy, każdy z nas chciałby na pewno, by można ją było uprościć i zautomatyzować, a jednocześnie zapewnić najwyższe standardy jakości. To samo tyczy się lektorów i nauczycieli wszelkiej maści. Dziś dzielę się z Wami szanowni lektorzy i tutorzy wiedzą, która uczyni naszą pracę jeszcze przyjemniejszą. 

W poszukiwaniu złotego środka z dziedziny produktów e-learningowych znalazłam narzędzie, które jest w zupełności wystarczającym rozwiązaniem powyżej opisanego dylematu.

versal, e-learning, online, nauka języków,
Źródło: pixabay.com

Dla zainteresowanych szerszym opisem możliwości wejścia na rynek twórców treści edukacyjnych polecam mój tekst na LinkedIn Pulse: Entry barrier in e-learning is dead.

Magiczny portal

versal, e-learning, platform, nauka języków, narzędzie

Na portal Versal, bo o nim mowa, natknęłam się około roku temu. Nie pamiętam już dokładnie jak tam trafiłam, ale miałam sporo szczęścia, bo dziś wyszukanie go w Google bez podania kluczowej frazy "versal" (czyli np. "e-learning authoring tool") praktycznie mi się nie zdarza. Uważam, że mimo kilku cech, które widziałabym inaczej jest prosty, przyjazny i bardzo pomocny dla nauczycieli. Mimo, iż Versal oferuje wiele narzędzi dla różnych przedmiotów, ja skupię się na tym, co jest niezwykle pomocne w nauczaniu języków.

Zanim podam zalety i wady systemu, zaprezentuję Wam poniżej fragmenty kursu, który stworzyłam:Versal - zalety

  • Do zdecydowanych zalet portalu należy fakt, że jest darmowy. Możemy bez opłat tworzyć kursy i udostępniać uczniom. Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad tym kto uczy się z naszego kursu i jak sobie radzi, możemy wykupić konto Edu lub Business, które pozwoli nam zapraszać do kursu wybrane osoby i monitorować ich postępy. 
  • Kolejną zaletą Versal'a jest duży wybór gadżetów (typów ćwiczeń lub treści), które możemy umieścić w naszym kursie. Mamy do wyboru np. tekst, grafikę, pokaz slajdów, test wyboru, uzupełnianie, kategoryzowanie. Możemy też nałożyć limit czasowy na wybrane ćwiczenia oraz ustalić prób zdawalności. Ponadto, możemy osadzać dokumenty Google, filmy z YouTube czy nagrania z SoundCloud, fiszki z Quizletu oraz prezentacje z Prezi.
  • Dalej na liście pochwał ląduje prostota obsługi. Umieszczanie gadżetów odbywa się na zasadzie przeciągnij i upuść.
  • Ekipa Versala na bieżąco pracuje nad ulepszaniem platformy i wprowadzaniem pozytywnych zmian, jak np. możliwość zmiany loginu (adresu e-mail). Osobiście wszelkie tego typu serwisy testuję zawsze "śmieciowym" mailem. Tak też było w tym przypadku, a kursy zaczęłam budować zanim zorientowałam się, że nie było możliwości zmiany loginu. I tak przez kilka miesięcy na moim koncie widniał dość nietypowy adres, który przemilczę. Dopiero niedawno udało mi się go zmienić na normalny, uffff ;-)

Versal - wady

  • Niedawno Versal zmienił politykę kont płatnych i wypuszcza obecnie pilotażowy program Edu, dla szkół, oraz Business dla firm (wcześniej możliwe było wykupienie ogólnego konta Pro, pozwalającego śledzić postępy uczniów). Nie jest jasny dokładny cennik konta Edu, trzeba wysłać zapytanie, przy informacji "form $7 per student". Tę niewiadomą uważam za wadę. Konto Business jest już wyższym kosztem.
  • Jedynymi mediami, które można załadować bezpośrednio do Versala są zdjęcia. Filmy czy audio możemy jedynie osadzić, czyli w przypadku naszych autorskich treści musimy je wrzucić do sieci w innym miejscu i tam upublicznić, jeśli chcemy by Versal je wczytywał. A zazwyczaj chcemy, by nasze treści pozostały nasze i niepubliczne. Szukam obecnie obejścia tego problemu, być może można publikować jako treści ukryte, które Versal odczyta po linku dostępu.
  • Edytor tekstowy jest bardzo ubogi i czcionki w poszczególnym typach ćwiczeń są niejednolite, przez co czasem powstaje chaos czcionkowy.
  • Dziwnie działają też ustawienia płatności. Panel subskrypcji praktycznie nie istnieje a zmiany w modelu subskrypcji, w tym rezygnacja, musi odbywać się na drodze mailowej. 
  • Hosting kursów darmowych odbywa się na ich serwerach, więc nie mamy pewności, czy pewnego dnia wszystkie nasz treści nie znikną...

Jednym słowem...

Polecam Versal bo to bardzo przyzwoite narzędzie. Pomimo kilku kwestii stojących na ten moment pod znakiem zapytania, zdecydowanie polecam na początek.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.