Biznesowo o językach - moodboard. Co Cię tak naprawdę kręci?

Moodboard

Zapraszam Cię na post o kolejnym aspekcie biznesowym, narzędziu, które możesz wykorzystać w procesie nauki języków, by uczynić ją skuteczniejszą. Na tapecie będzie dziś moodboard - tablica nastroju, czyli kolaż składający się z rożnych elementów: obrazów, fragmentów tekstu, przedmiotów, pamiątek etc., - z wszystkiego co nam się podoba. Doskonałym przykładem elektronicznych moodboardów jest Pinterest. Ale jak się ma moodboard do nauki języków? Czy zdobyłam tym pytaniem Twoje zainteresowanie? Super, koniecznie czytaj dalej.


slowlingo, moodboard, metoda BALL, nauka języków

Moodboard a nauka języków

Jak połączyć moodboard z nauką języków? Nauka języków, jak zapewne wiesz, to wymagający proces. Potrzeba dużo samo-dyscypliny, zaparcia i skupienia, by wytrwać i osiągnąć cel językowy. Dodatkowo, w natłoku innych obowiązków łatwo jest stracić cel z oczu. I tu z pomocą przyjdzie Ci właśnie moodboard.

Jako kolaż, moodboard może reprezentować i przedstawiać praktycznie wszystko. W nauce języków powinien przedstawiać:

  • Twój cel językowy i korzyść, która czeka Cię na końcu tej trudnej drogi - spisany lub przedstawiony wizualnie, np. nauka hiszpańskiego = zdjęcie Machu Picchu,
  • Coś, co Cię inspiruje do działania, np. cytat, osoba, 
  • Reprezentację tego, co sprawia, że czujesz się dobrze i komfortowo, zdjęcie ukochanego zwierzaka, ulubionej książki, fotka ze wspaniałych wakacji,
  • Te elementy w Twojej nauce, które są szczególnie trudne lub ważne, np: jakiś aspekt gramatyczny, czy słownictwo.
Zerknij na mój moodboard do niemieckiego na Pintereście:


Stwórz swój językowy moodboard

Teraz Twoja kolej. Tablica korkowa lub magnetyczna sprawdzi się najlepiej. Wypisz inspirujące cytaty, wybierz zdjęcia, które przywołują wspaniale chwile i znajdź coś, co będzie reprezentować Twój cel i korzyść. Eksperymentuj z moodboardem. Pozwalaj sobie na zmiany i ulepszenia. Uważaj jednak, by nie poświęcać na to całego cennego czasu na naukę. 

Fizyczny moodboard, który możesz przyczepić w widocznym miejscu i modyfikować w razie potrzeby, będzie lepszy niż Pinterest, ale z braku laku, możesz zacząć także od tego.

Ważne, by mieć w miarę swobodny dostęp do moodboardu przez cały czas. Gdy masz fizyczny moodboard, zrób mu zdjęcie i zerkaj na nie w ciągu dnia. Chodzi o to, by przypominać Ci, że gdzieś tam jest wspaniały cel Twojego wysiłku.

Podziel się

Jeśli tylko masz ochotę, sfotografuj swój językowy moodboard, wrzuć to zdjęcie do sieci i podziel się linkiem w komentarzach. Zainspiruj innych i szukaj u nich inspiracji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.