O roli próbowania w nauce języków (i życiu)

Podejmij swoje życiowe wyzwanie

Zawsze zachęcam do nauki języków, wyznaczania śmiałych celów i podejmowania nowych wyzwań, w realizacji których języki pomagają. W końcu o to chodzi w życiu, by iść do przodu, nie do tył. Oczywiście wychodzenie poza strefę komfortu, pójście w nieznane może być przerażające i potrafi paraliżować. Mimo wszystko trzeba próbować

slowlingo, nauka języków, motywacja, próby

Po prostu spróbuj

Być może znany Ci jest kanał Refinery29 i działająca w jego ramach seria Try Living with Lucy, prowadzona przez Lucie Fink. W większości odcinków Lucie przez 5 dni podejmuje wyzwania próbowania nowych rzeczy: jogi, slowlife, hygge, weganizmu, dni bez makijażu, diety bezcukrowej etc. 

Po kilku latach prowadzenia kanału Lucie urosła do miana YouTubowego influencera i została poproszona, by wygłosić prelekcję na TED. Poniżej znajdziesz tę prelekcję, bardzo serdecznie zachęcam do obejrzenia całości. Streszczę Ci jednak jej treść.

Wystąpienie Lucie to niezwykle wartościowa historia o tym, jak próbowanie może Cię zmienić. Próby i małe kroki pozwalają bezpiecznie wychylić stopę poza strefę komfortu. Nie wymuszają jednocześnie skoku na głęboką wodę. Dzięki próbowaniu możesz pokonać swoje lęki i ograniczenia i nie musisz przejmować się potencjalnym brakiem spektakularnego sukcesu. W końcu tylko próbujesz, możesz się pomylić, możesz spróbować ponownie. 

Lucie opowiada swoją historię i inspiruje do działania:Próbowanie a nauka języków

Skuteczna nauka języków i używanie języka to ciągłe próbowanie. Ciągły proces pomyłek, poprawek i ponownego próbowania. Na tym po prostu polega nauka. Jeśli wciąż obawiasz się, że coś Ci nie wyjdzie i to powstrzymuje Cię używaniem języka, musisz zmienić nastawienie. Nie wyszło przy tej próbie? Spróbuje po raz kolejny! Jeśli pomyślisz o tym w ten sposób, konieczność korzystania z języka przestaje być tak przytłaczająca. To taki mały, niezobowiązujący kroczek do przodu.

Obszary w nauce i używaniu języków, które wymagają ciągłego próbowania to:
  • wymowa, 
  • mówienie,
  • analiza błędów,
  • pisanie,
  • poprawność gramatyczna,
  • etc.,
  • czyli wszystko w języku!

I wiesz co? Będziesz popełniać błędy. Będziesz mieć nieudane próby. O ile się nie poddasz i będziesz próbować dalej, to jak najbardziej ok. Nauka języka to skomplikowany proces, ale łatwo go okiełznać. Wystarczy podejmować próby. Gotowy? 

1 komentarz:

  1. Świetne. Krótko i na temat. Może trochę nie na temat. Ale motywujące do rzucenia palenia. Nawet bardzo . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.