Uczę się języków, bo...

Jestem lingwistycznym terrorystą?

Mimo, że staram się być bardzo otwarta na lingwistycznych i edukacyjnych laików, zawsze daję się zaskoczyć ich postrzeganiu świata języków obcych. 

Ostatnio zmroziło mnie pytanie jednego ze współpracowników biznesowych: po co mi język niderlandzki, skoro nie wykorzystuję go w bieżącej współpracy? Nie chodziło tylko o to pytanie, ale też o towarzyszące mu zdziwienie, że można uczyć się innego języka niż angielski. I że jedyny powód znajomości języka to praca. Prawie z wyrzutem, że poświęcam czas na języki, a nie coś innego.

slowlingo, nauka języków, niderlandzki
różne języki
Dosłownie nie wiedziałam co odpowiedzieć. Po głowie kołatały mi się myśli: "No ale jak to, przecież moje życie nie kończy się na pracy.", "To doskonała stymulacja intelektualna.", "Mój mózg się dzięki temu rozwija.", "To przecież ciekawe wyzwanie." Oczywiste stwierdzenia o podróżowaniu i poznawaniu kultur nawet nie przyszły mi do głowy. 

Nieświadomość, czy ignorancja?

Bardzo zaskoczył mnie brak świadomości o tym, co poza konkretną wiedzą i wynikającymi z niej korzyściami biznesowymi daje nauka języków. Gdy minęło pierwsze zdziwienie, wymieniłam kilka faktów o nauce języków, ale miałam wrażenie, że mój rozmówca nie dał się przekonać. Stwierdziłam potem, że w sumie nie powinno mnie to dziwić, bo on od kilkunastu lat pracuje w jednej firmie, na jednym stanowisku i pewnie świata poza nią nie widzi. Prawdopodobnie zobaczyłby, gdyby znał języki i uczył się ich.

Nie będę się spierać z faktem, że moje postrzeganie tego tematu jest mocno . Być może nie powinna mnie dziwić ignorancja innych. Mimo wszystko jednak trudno mi się choc odrobinę wewnętrznie nie burzyć, prawdopodobnie również ze względu na to, że mój system wartości jest, poprzez takie oburzone dziwienie się, praktycznie podważany. 

Zapraszam Was tym bardziej do lektury artykułu z magazynu Forbes, który podkreśla, że nauka języków nie sprowadza się jedynie do biznesowych korzyści. Jest ich przecież o wiele więcej.

A Wy dlaczego konkretnie uczycie się języków? Jakie widzicie korzyści? Piszcie w komentarzach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.