Mi vida loca - szalone językowe przygody w sercu Hiszpanii na wyciągnięcie ręki

Natychmiastowa i bezpośrednia interaktywność to główna zaleta e-learningu. A gdy dodamy do tego ciekawą i wciągającą treść filmową, to skuteczność i atrakcyjność takiej nauki jest niezaprzeczalna.

"Mi Vida Loca"Ponad 2 lata temu natknęłam się na produkcję BBC do nauki języka hiszpańskiego "Mi Vida Loca". To interaktywny film akcji, w którym uczestniczymy z perspektywy pierwszej osoby. Do nas wypowiadane są kwestie bohaterów, ku nam zwrócone są ich twarze. Na początku stwarza to nieco dziwne wrażenie, ale po krótkiej chwili przyzwyczajamy się i zapominając, że jesteśmy częścią zewnętrznego świata, dajemy się wciągnąć w hiszpańską językową rzeczywistość. Niestety, z racji tego, że to produkcja brytyjska, wszelkie komentarze oraz objaśnienia są po angielsku, co może stanowić czynnik zniechęcający. Ale naprawdę warto spróbować, gdyż, mimo prowadzącego języka angielskiego oraz prostego i zachowawczego interfejsu, interakcje są bardzo dobrze przemyślane pod względem dydaktycznym i merytorycznym i faktycznie angażują nas do używania poznawanego języka.

Interakcja w akcji - warto?
Pośród sytuacji, na które musimy zareagować są np.:
 • zapłata taksówkarzowi
 • wybór odpowiedniego kierunku:
 • zrobienie zakupów spożywczych
 • i wiele innych (zakup prezentu, trafienie do hotelu, kupno biletu autobusowego, zakupy odzieżowe, etc., etc...).
Prawdą jest, że wykorzystana technologia pozostawia sporo do życzenia, ale dla mnie ma to swój urok. Nie jesteśmy odciągani od meritum wodotryskami i innymi modnymi "bajerami", skupiamy się na treści i przyswajaniu wiedzy. Sposób podania, film z prostą, ale dobrze zbudowaną fabułą, zachęca do przejścia całego kursu i rozwiązania zagadki. Poznajemy po drodze również elementy kultury hiszpańskiej i życia codziennego. Perspektywa pierwszej osoby jest w mojej ocenie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ idealnie imituje prawdziwe sytuacje w obcym kraju.

Perspektywa prywatna...
Żałuję niezmiernie, że przed moim pobytem w Hiszpanii nie miałam okazji korzystać z tego typu materiałów. Z perspektywy czasu, oglądając "Mi Vida Loca" i reagując na interakcje z kursu, odbywałam podróż sentymentalną do moich "hiszpańskich czasów", z poczuciem lekkiego zgubienia i dyskomfortu, jakie na początku odczuwałam. Ale to mile  i chwilowe uczucie.

Co dalej?
Na Quizlet znajdziecie fiszki, z którymi możecie uczyć się słownictwa z kursu. Serdecznie zachęcam i polecam. Koniecznie dajcie znać, jakie będą Wasze odczucia względem "Mi Vida Loca".

2 komentarze:

 1. Wygląda super interesująco! A na jakim poziomie to jest? Jestem gdzieś przy A2 i nie wiem, czy nie za wcześnie na zabieranie się za mi vida loca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs przeznaczony jest dla osób od zera, więc na pewno nie będzie za wcześnie! Polecam również dla samego doświadczenia interaktywnego filmu.

   Usuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.