Uczę online już 10 lat, a oni wciąż się dziwią...
Sporo piszę o nauce online, odnoszę się do niej prawie w każdym poście i wydawać by się mogło, że wszystko zostało już powiedziane. A jednak nie.
Ja tak nauczam języków już prawie 10 lat (i tak też się uczę języków.) W mojej ofercie jest jasno napisane, że zajęcia językowe odbywają się właśnie online. Mimo tego, średnio 2-3 razy w miesiącu mam zapytanie od potencjalnych klientów o naukę stacjonarną:
"Tylko tak normalnie, nie żadne online" - słyszę lub czytam.
Po kolejnym takim komentarzu, nie wytrzymałam i dopytałam, skąd ta niechęć do nauki przez Internet. W odpowiedzi usłyszałam, że wyjście z domu jest bardziej motywujące niż siedzenie przed komputerem. Podejrzewam jednak, że nie o motywację chodzi, ale o ekstrawertyczną potrzebę realizacji kontaktu z innymi.
Dlatego postanowiłam napisać post, który podsumuje zalety nauki online, wskaże grupę docelową i przedstawi mnie i moje lektorskie doświadczenia.
Dlatego postanowiłam napisać post, który podsumuje zalety nauki online, wskaże grupę docelową i przedstawi mnie i moje lektorskie doświadczenia.
Online nie jest dla każdego
Wyobraź sobie duszę towarzystwa, która (który) kwitnie, gdy może wchodzić w interakcje z innymi. Potrzebuje tych interakcji, by codziennie funkcjonować, czerpie z nich energię i dobry humor. 100%-owy ekstrawertyk.
A teraz posadź go/ją przez ekranem komputera w ciszy i skupieniu, bez publiki, jedynie przed samym sobą i każ wykonywać skomplikowane procesy umysłowe - czyli uczyć się. Szybciej wyjdzie z siebie, niż się czegoś nauczy. Ekstrawertyk najlepiej odnajdzie się na zajęciach grupowych, 1:1 szybko go znudzą.
Zupełnie odwrotnie będzie z introwertykiem, który energię i siłę do działania czerpie ze spokoju i ciszy. Zajęcia 1:1 w domowym zaciszu, ulubionym fotelu będą idealnym środowiskiem do realizowania językowych celów.
Powyższe podsumowanie to oczywiście duże uproszczenie, ale po prawie dziesięciu latach obserwacji uczniów nasuwają mi się takie wnioski.
Nauka online - opinie moich uczniów
Poprosiłam moich uczniów online o wypełnienie ankiety dotyczącej nauki języków online ogólnie oraz konkretnie ze mną. Oto krótkie posumowanie.
>> Dlaczego wybrałeś/aś ten sposób nauki języka?
- Problem z możliwością nauki F2F (face-to-face - czyli na żywo) w godzinach które mi odpowiadały.
- Wygoda, oszczędność czasu (dojazdy).
- Personalizacja.
- Wybrałem ten sposób nauki języka ponieważ jest to dla mnie najkorzystniejsza metoda nauki.
>> Jakie konkretne korzyści udało Ci się zyskać ucząc się online, które trudno lub niemożliwe jest uzyskać w nauce F2F?
- Elastyczność dopasowania godzin lekcyjnych do czasu w którym mogę poświęcić się nauce.
- W przeciwieństwie do tradycyjnych zajęć lektor mógł poświęcić mi 100% swojej uwagi, którą nie musiałem się dzielić z innymi uczniami.
- Multimedialność kursu, aktualność, jego personalizacja.
- Większa pewność siebie, większy komfort podczas nauki, mniejsza presja.
- wygoda
- spokój
- efektywność
- elastyczność
- oszczędność czasu
- różnorodność
- technologia
Idealną proporcją w nauce online okazuje się być pół na pół: 50% nauki własnej - 50% nauki z lektorem (tłumaczenie zagadnień, konwersacje).
Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej argumentów ZA nauką online, koniecznie przeczytaj wpis Olgi o nauce hiszpańskiego online.
Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej argumentów ZA nauką online, koniecznie przeczytaj wpis Olgi o nauce hiszpańskiego online.
"Karolina, jesteś super!"*
Nie ukrywam, że to mój ulubiony *komentarz (niestety anonimowy) dotyczący mnie, jako lektora 💕. Nasze relacje moi uczniowie opisali w następujący sposób:
- Przyjacielskie, pozytywne.
- Czuję bardzo dobry kontakt z Karoliną oraz dużą swobodę podczas naszych rozmów.
- Czuję, że Karolinie zależy na tym żebym się nauczył jak najwięcej, a nie jest to tylko okazja do zarobienia pieniędzy.
- Otwartość, ciekawość drugiej osoby, elastyczność, uśmiech!, wyrozumiałość
- Swoboda wypowiedzi, luźne relacje, ciekawe materiały, poczucie humoru.
O tym, że dobrze pracuje się moim uczniom ze mną i odwrotnie świadczy m.in. również fakt, że z Wojtkiem, który wypowiedział się w ankiecie, współpracowaliśmy razem aż 8 lat. Z kolej Waldek, którego opinie również możecie przeczytać powyżej, czekał na mój powrót do pracy cały rok. Wielu uczniów po przerwie w nauce wracało do mnie.
Marta, super ambitny strateg i ewangelista design thinkingu stwierdziła:
Marta, super ambitny strateg i ewangelista design thinkingu stwierdziła:
(...) dzięki Karolinie ze SlowLingo mój angielski poszybował hen wysoko.
Jestem super 😉.
A jakie są Twoje doświadczenia z lektorami i nauką online? Czy uważasz, że to rozwiązanie dla Ciebie? Jak postrzegasz swojego lektora?