Kultura dla języka, czy język dla kultury? Kultura a nauka języka obcego.

Co było pierwsze? Jajko czy kura?

Osobiście nie mogę się zdecydować: Czy postanowiłam uczyć się języka, by zrozumieć kulturę, czy uczę się kultury by lepiej poznać język? A jak było z Tobą?

Nie da się ukryć, że zarówno język bez kultury, jak i kultura bez języka funkcjonować nie może i nie będzie. Na co dzień korzystając z języka możesz zgłębiać kulturę. I o to właśnie chodzi, to daje Ci znajomość języka - dostęp do obcojęzycznych zasobów.

slowlingo, nauka języków, kultura

Wszystko się zazębia

Jednocześnie każdorazowo, gdy dzięki językowi analizujesz i przetwarzasz kulturę, uczysz się nowych kwestii językowych. Często także łapię się na tym, że znam słowo, które przyswoiłam gdzieś po drodze, trawiąc kulturę, i nie mam pojęcia skąd je znam. To sprzężenie zwrotne i mechanizm samo-napędzający się. 

Dokładnie tak to wygląda u mnie. Teraz znajomość angielskiego jest dla mnie podstawowym narzędziem w życiu zawodowym i prywatnym. Poza relaksem nad serialem, książką czy YouTubem anglojęzycznym, mam "dostęp" do niezliczonej liczby publikacji i zasobów z mojej branży. 

Zawsze także dziką wręcz radość sprawiało mi poznawanie niuansów i smaczków kultury. Nie chodzi o oczywiste oczywistości, jak to ile stanów jest w USA, ale np. o datę ataku na Pearl Harbor, czy znajomość etykiety. Taka wiedzy otwiera oczy i pozwala patrzeć dalej i szerzej, daje możliwości. 

Czy chcesz otworzyć oczy na kulturę?

Jeśli Chcesz się bardziej otworzyć na kulturę, mam dla Ciebie niespodziankę! Wraz z wydawnictwem PONS przygotowaliśmy dla czytelników blog.slowlingo.pl 3 książki Funbook. To i owo o kulturze krajów anlojęzycznych, które prezentują się tak:

slowlingo, nauka języka, PONS

slowlingo, nauka języka, PONS

slowlingo, nauka języka, PONS


Chcesz zgarnąć książkę i uczyć się kultury? Nic prostszego! Aby otrzymać książkę, trzeba spełnić poniższe warunki. 
 1. Polubić fanpage SlowLingo facebooku.
 2. W komentarzu pod tym postem napisać, w jaki sposób język obcy pomaga Ci w rozumieniu i analizowaniu kultury oraz jak kultura poprawia Twoje umiejętności językowe.
 3. Wypełnić poniższy  formularz kontaktowy , bym w razie twojej wygranej mogła się z Tobą łatwo skontaktować.
 4. Możesz zgłosić tylko 1 odpowiedź.
 5. Ze wszystkich odpowiedzi wybiorę 3 które spodobają mi się najbardziej.
 6. Wyniki rozdania opublikuję na blogu we wtorek 29/08/2017.
 7. Udział w rozdaniu jest równoznaczny ze zgodą na publikację listy zwycięzców.
Rozdanie jest otwarte od dziś (18/08/2017) od godziny 12.00 przez tydzień (do 25/08/2017 do godz. 12.00). 


Zapraszam do komentowania Waszych doświadczeń z kulturą! 

4 komentarze:

 1. Haha! ja nie dla kultury, ale dla milosci! jak poznalam mojego wlocha, to sie musialam nauczyc, u niego nie bylo szans. ale teraz poznaje kulture no i jeztk pomaga. a angielski mnieinteresuje, bo lubie ogladac seriale. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Eliza - anglistyka24 sie 2017, 11:40:00

  Ja w tym roku zaczynam studia na filologii angielskiej. Jednym z powodów jest chęć zostania tłumaczem literatury. Pochłaniam prawie wszystkie ksiażki, które wpadna mi w ręce, ale często brakuje mi własnie zrozumienia kultury. Bardzo interesują mnie powieści z przełomu wieków. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja bloguje o kulturze i chętnie poznam ją od strony językowej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak sama nazwa wskazuje Kultura (z łac. colere, 'uprawa, dbać, pielęgnować, kształcenie') i jej znajomość pozwala mi pielęgnować moje umiejętności językowe każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.