Zapraszam Cię dzisiaj na post z serii którą chciałabym nazwać Patent językowe. Będę opisywać nie do końca oczywiste sposoby i materiały, z których możesz uczyć się różnych języków obcych. Wcześniej w tej serii mogłyby także znaleźć się chociażby Pięć sposobów na to jak się rozgadać, wykorzystanie metody Pomodoro do nauki języków, czy efektywne wykorzystanie czasu niskiej jakości.
Dlaczego infografika?
Najprawdopodobniej świetnie znasz infografiki. To połączenie obrazu, treści oraz danych. Po co Ci tym mówię, przecież to oczywiste? Chcę Ci dzisiaj opowiedzieć o tym, jak można stosować infografiki do uczenia się języków. To doskonałe narzędzie do przyswajania słownictwa, ćwiczenia mówienia i po prostu zdobywania wiedzy.
Infografiki genialnie nadają się do uczenia się języka, ponieważ zawierają słownictwo tematyczne, ale jednocześnie często jest to podstawowe, bardzo istotne słownictwo. Na zaawansowanych poziomach i przy konkretnych tematach dostarczają również cennego słownictwa z wybranego zakresu, czy specjalizacji. No i informacje. Dzięki infografikom otrzymujesz na tacy od razu treść, którą możesz wypełnić Twoje wypowiedzi i dyskusje.
Jak stosować infografikę w nauce języków?
#1
Zacznij od interesującego tematu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę dany temat i słowo infografika, najlepiej w języku, którego chcesz się uczyć. Jeśli jeszcze nie znasz tego języka lub dopiero zaczynasz się go uczyć i słownictwo czy określenie danego zagadnienia jest Ci obce, sprawdź je najpierw po prostu słowniku.
Zobacz powyższy przykład dla włoskiego ↑↑↑.
Zobacz powyższy przykład dla włoskiego ↑↑↑.
#2
W kolejnym kroku przejrzyj różne dostępne infografiki. Zazwyczaj wszystkie są dosyć dobrej jakości, ale nie musi tak być. Wybierz tę, która do ciebie przemawia wizualnie, i która w Twojej ocenie na dany moment ma najciekawsze słownictwo, dane, czy też po prostu szatę graficzną.
#3
Następnie wydrukuj sobie koniecznie wybraną infografikę. Idealnie byłoby zrobić to w kolorze, żeby móc w pełni korzystać się z tego narzędzia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to wydrukuj ją po prostu w odcieniach szarości, a konkretne elementy możesz zaznaczyć kolorowymi pisakami na swoje czarno białe kopii.
#4
Teraz zastanów się, które z informacji widocznych na Twojej infografice są kluczowe. Jakie słowa są tam wyrażone? Czy znasz te wszystkie zwroty? Jeśli nie, koniecznie sprawdźcie je słowniku.
#5
Następnym krokiem jest opowiedzenie sobie tego, co jest przedstawione na infografice. Opowiedz sobie to wszystko, zerkając na grafikę i wskazując dane, o których mówisz tak, jakbyś prezentował/a informacje szerszej publiczności. Powtórz to kilka razy, aż uda Ci się z grubsza zapamiętać i słownictwo i konkretne fakty.
#6
Przedostatnim etapem ćwiczenia jest przedstawienie informacji zawartych na infografice już bez często posiłkowania się nią. Znasz już słownictwo i wiesz o czym możesz nim opowiadać.
#7
Ostatni krok to powtarzanie. Wróć do tej grafiki, słownictwa i danych po kolejnych 2, potem 5, dalej 9, a następnie około 20 dniach. Sprawdź czy wciąż pamiętasz. Jeśli nie, powtarzaj aż zapamiętasz i zwiększ częstotliwość powtarzania.
Innym ćwiczeniem może być tworzenie infografiki samemu. Możesz to zrobić w różnych programach (np. Canva czy Crello) Możesz także po prostu stworzyć własną infografikę na zasadzie wyklejanki. Albo możesz wykorzystać gotowe szablony, jak ten poniżej. Pamiętaj, że te materiały, które stworzysz własnoręcznie mają dla Twojego mózgu większą wartość.
#6
Przedostatnim etapem ćwiczenia jest przedstawienie informacji zawartych na infografice już bez często posiłkowania się nią. Znasz już słownictwo i wiesz o czym możesz nim opowiadać.
#7
Ostatni krok to powtarzanie. Wróć do tej grafiki, słownictwa i danych po kolejnych 2, potem 5, dalej 9, a następnie około 20 dniach. Sprawdź czy wciąż pamiętasz. Jeśli nie, powtarzaj aż zapamiętasz i zwiększ częstotliwość powtarzania.
O poziom wyżej
Jeśli jesteś bardziej zaawansowany/a lub chcesz się trochę bardziej wysilić, polecam wyszukiwanie infografik w języku polskim i tłumaczenie jej na język docelowy.Innym ćwiczeniem może być tworzenie infografiki samemu. Możesz to zrobić w różnych programach (np. Canva czy Crello) Możesz także po prostu stworzyć własną infografikę na zasadzie wyklejanki. Albo możesz wykorzystać gotowe szablony, jak ten poniżej. Pamiętaj, że te materiały, które stworzysz własnoręcznie mają dla Twojego mózgu większą wartość.
Serdecznie i gorąco Cie zachęcam, do wypełnienia Twojej osobistej infografiki językowej. Możesz ją pobrać (kliknij tutaj), wydrukować i uzupełnić dowolnie!
Chętnie także poznam Twoją twórczość. Gdy wypełnisz Twoją grafikę podziel się nią i prześlij do mnie!