10 cech, jakie powinien posiadać dobry lektor języków obcych.

Dobry lektor to... 

Nawiązując do posta z ubiegłego tygodnia i podejmowania nowych wyzwań językowych wraz z nowym rokiem szkolnym (akademickim), postanowiłam przybliżyć Ci sylwetkę dobrego lektora języków / tutora. Zastanawiasz się teraz gdzie, jak i z kim podjąć naukę języków. Ofert jest multum i ciężko z tego gąszczu wyłowić tę jedną wartościową dla Ciebie. 

W dzisiejszym tekście znajdziesz cechy, jakie zdecydowanie powinien posiadać dobry (czytaj: profesjonalny) lektor. W tej ocenie opieram się na 10-letnim doświadczeniu w nauczaniu oraz na moich przygodach językowych jako student. Oba te doświadczenia pokazały mi wiele braków na rynku. 


dobry lektor, lektor online, biznes
Źródło: pixabay.com/canva
Temat dobrego lektora częściowo poruszyłam w dwóch innych artykułach, które pisałam wcześniej (tutaj oraz tutaj). Z pewnością jednak przyda się zebranie w jednym miejscu, uściślenie i aktualizacja tego wątku. Zapraszam gorąco wszystkich uczniów. Polecam jednak również lektorom - sprawdźcie, czy na pewno dajecie z siebie 100%.

10 cech dobrego lektora (online)

By zachować większy porządek dzielę cechy na dwie kategorie:

 • miękkie, związane ze strefą komunikacji oraz kontaktu, 
 • oraz twarde, związane z umiejętnościami zawodowymi oraz zarządzaniem swoją pracą i Twoim procesem uczenia.

Cechy miękkie:

 1. Zaangażowanie. Rzecz oczywista, prawda? Wydaje się banalne, a jednak bardzo często można wyczuć, że lektor "jest w pracy" i odwala swoje. Owszem, jest w pracy! Jednak wybierając taki a nie inny zawód powinien dać Ci odczuć, że możesz na niego/nią liczyć w zmaganiach z językiem, a nie, że zabierasz cenny czas. O ile pracując z lektorem 1:1 możesz łatwiej zaobserwować zaangażowanie, o tyle lektor pracujący z grupą często nie ma możliwości poświęcenia się Ci w 100%. Watro to rozważyć, jeśli wahasz się czy uczyć się samodzielnie czy w grupie.
 2. Przyjazny dystans. Jeżeli relacja z uczniem jest przyjazna, ale odpowiednio zdystansowana, to uczeń będzie chcieć wracać do lektora. Mój rekord w zajęciach z jednym uczniem to 8 lat. Relacja, którą zbudowaliśmy sprawia, że dobrze nam się razem pracuje. To ważne. Szukaj lektora, którego, poza innymi kwestiami, polubisz.
 3. Wymaganie i egzekwowanie, ale nie w sposób roszczeniowy. Lektor zaangażowany powinien być wymagający. Lektor ceni swój czas i szanuje swoją własną pracę dając z siebie 100%, ale jest to partnerstwo. Jeśli więc Ty nie dajesz z siebie wszystkiego, czasem musimy wejść na bardziej wymagającą ścieżkę i tupnąć nogą. Ale pamiętaj, powinno się to odbyć w sposób neutralny, a nie wrogi.
 4. Motywowanie i coaching. To już wiemy ;-) Lektor powinien wspierać ucznia w procesie uczenia się poprzez (delikatny) coaching i sugerować odpowiednie metody, intensywność oraz najefektywniejszy dla danej osoby czas nauki. Lektor, z którym pracujesz powinien zatem pomagać Ci opanować Twoje słabe strony i utrzymać się na właściwej drodze.

Cechy twarde:


 1. Kompetencje. Tu chyba większy komentarz jest zbędny. Lektor musi być kompetentny w swoim zakresie pracy. Ale uwaga, nie znaczy to, że musi wiedzieć wszystko, z każdej dziedziny i na każdym poziomie. Jeśli czuje się lepiej nauczając na początkowych poziomach nastolatków, to ok! Jeśli lepiej sprawdza się pracując z zaawansowanymi dorosłymi, to super. Ważne, że jest tego świadom. Warto postawić na lektora, który jawnie przestawia swoje kompetencje, a nie twierdzi, że jest w stanie zrobić wszystko. Pamiętaj jednak, kompetencje danego lektora muszą odpowiadać Twoim aktualnym potrzebom!
 2. Badanie potrzeb, preferencji - poza umiejętnościami językowymi oczywiście, profesjonalny lektor powinien z własnej inicjatywy zbadać Twoje potrzeby oraz preferencje różnymi narzędziami oraz wywiadem. Jednakże, pytania o to jak i w jakim celu chcielibyście się uczyć nie powinny stanowić jedynego wyznacznika danej metody.
 3. Nauka innych języków. Nie jest to warunek konieczny, ale zdecydowanie sprzyjający. Jeśli lektor jednocześnie sam dokształca się językowo (z innych języków niż ten, którego naucza), ma pełniejszy obraz potrzeb ucznia i zyskuje jego perspektywę. To baaaardzo pomaga!
 4. Znajomość różnych metody. Lektor oczywiście może stosować tylko jedną metodę, ale powinien Cię o tym uprzedzić i uzasadnić. Pamiętaj, że być może Tobie ta metoda nie będzie odpowiadać. W każdym innym przypadku powinien zaproponować takie metody nauki, które są zgodne z Twoimi modelami absorpcji i sprawią, że będziesz uczyć się wydajniej.
 5. Zmysł biznesowy. Lektor ma uczyć i tyle? No właśnie nie tylko tyle. Jak by nie patrzeć, jesteś klientem lektora. Sprawne prowadzenie Waszej współpracy od strony formalnej jest wskazane. Dodatkowo dobrze, jeśli lektor ma swoją witrynę w sieci, choć oczywiście nie jest to obowiązkowe. Ale już za absolutną konieczność uważam autoresponder mailowy w trakcie nieobecności. Zdarzało się, że mój lektor wyjeżdżał na kilkutygodniowe wakacje, nie zostawiając żadnej wiadomości zwrotnej w mailu, że będzie nieosiągalny. Uwaga, lektor ma prawo do wakacji! ;-).
 6. Znajomość technologii. Dziś to absolutna konieczność. Technologia pomaga oszczędzić czas i daje większe możliwości kontaktu z językiem. Nie każdy musi w pełni pracować na kursach elektronicznych, ale znajomość narzędzi jest podstawą!Czy przychodzi Ci coś jeszcze do głowy? Jakie są Twoje doświadczenia z lektorami? Koniecznie daj znać w komentarzach.

2 komentarze:

 1. Z punktem drugim trzeba uważać, żeby sympatia lub zażyłość, która pojawia się z biegiem czasu, nie przeszkadzała w zajęciach (nie jedną już lekcję "przegadałam" z moimi kursantami- i to nie jest powód do dumy, wiem ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, łatwo popłynąć. Granica jest bardzo cienka, dlatego podkreślam istotę przyjaznego, ale jednak dystansu. Pozdrawiam.

   Usuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.