Uwaga uwaga wszyscy fanatycy uczenia się języków!. Chcecie pomóc w rozwoju metod nauczania?

Wypełnijcie proszę kwestionariusz badania preferencji w nauce języków obcych. Docelowo chodzi o dopracowanie metody nauczania i uczenia się w oparciu o indywidualne predyspozycje kognitywno-psychologiczne i późniejszą publikację wyników całego badania. Ten etap badania to krok pierwszy.

Image courtesy of  Lordjiew at FreeDigitalPhotos.net

Dziękujemy i pozdrawiamy!


Chcesz osiągać sukces w każdym językowym przedsięwzięciu, którego się podejmujesz?
Stosuj się do rad z poniższej infografiki. Są zgodne z filozofią slowlingo: language learning is a lifestyle!


Planowanie, priorytetyzacja i odpowiednio dużo snu są ważne nie tylko w nauce języków, ale przydają się tu wyjątkowo mocno. Przestrzeganie Twojego modelu absorpcji bez stosowanie się do poniższych będzie bardzo trudne. Pamiętaj! - nauka języków trenuje mózg i pozwala zwiększyć jego moce przerobowe, dodatkowo ćwiczy dyscyplinę (tak niezbędną w każdej dziedzinie życia) i od razu daje efekty, nawet po jednym dniu nauki :) 



Powodzenia w nauce!


Anatomy of a Highly Successful Non-Traditional Student Infographic
Find more education infographics on e-Learning Infographics
Zapewne każdy z Was uczył się języków "z telewizji" - oglądając filmy, seriale, czy chociażby wiadomości. 

Zastanawialiście się może, czy ma znaczenie co dokładnie i na jakim etapie nauki oglądacie? Dlaczego czasem lepiej obejrzeć film, a czasem tylko wiadomości?


Image courtesy of Ambro  at FreeDigitalPhotos.net

Oto dlaczego.

Nie sposób uciec od wiadomości, jakichkolwiek informacji o świecie. Poza tym, warto orientować się w tym, co się dzieje. Dlatego na pierwszy ogień w nauce idą właśnie wiadomości. Tak naprawdę rola wiadomości jako autentycznych treści wprowadzających jest kluczowa, a niestety często pomija się ją. Znajomość rzeczywistości to oczywiście nie jedyny powód. Wiadomości mają to do siebie, że zazwyczaj kojarzymy wydarzenia i łatwiej nam odnaleźć się w temacie. Do tego prezenterzy zazwyczaj mówią wyraźnie i powoli, co ułatwia nam rozumienie języka. 

A co najważniejsze, to tak naprawdę to słownictwo pojawiające się w wiadomościach jest tym, którego potrzebujemy najwcześniej - dla podstawowej komunikacji o rzeczach codziennych, o tym, co jest globalnie lub lokalnie ważne. To daje nam słownictwo z wiadomości. Jest jeszcze jedna ogromna zaleta takiego podania treści. Wiadomości to małe porcje, nie męczą, nie nużą, są "w sam raz". Dostarczają dokładnie tyle składników odżywczych (czyli interesujących nas treści), ile potrzeba. Sama skorzystałam na tym bardzo (szczególnie przed egzaminami), szczególnie ucząc się języka niderlandzkiego tu. To działa :)

Kolejnym krokiem są oczywiście seriale. Seriale pozwalają poznać i ugruntować specjalistyczne słownictwo i frazy. Oglądając serial o medycynie (np. "House", "Grey's Anatomy", "ER"), o adwokatach (np. "Suits"), czy o wydziale zabójstw (np. "CSI") poznacie węższą dziedzinę leksykalną. Można też oczywiście oglądać seriale obyczajowe i ogólnej tematyce i rozwijać się leksykalnie w kilku kierunkach. 

Nie będę przytaczać wszystkich zalet oglądania seriali, posłuchajcie i poczytajcie ekspertów. Eksperci zapytani przez International House opowiadają co daje nam oglądanie seriali i co warto obejrzeć. Wypowiada się m.in. Scott Thornbury, autorytet w dziedzinie nauczania języka angielskiego. 

Na specjalne wyróżnienie wśród seriali zasługuje oczywiście serial "Przyjaciele" (Friends). Ręce w górę wszyscy Ci, którzy się z nim uczyli (wiem, są nas miliony :) ).

Fluenu.com prezentuje serial "Friends" dopiero na 7. miejscu, co jest chyba dużym niedocenieniem. Ale za to portal mosalingua plasuje "Friendsów" na pierwszym miejscu. Również Kaplan International docenia "Friendsów" i poświęca im osobny artykuł. Wiele fraz i zwrotów pochodzących z serialu (tzw. Catchphrases) utarło się i weszło do kultury popularnej, jak na przykład "How you doin'" w wykonaniu Joey'ego, głośne "I know" Monica'i, czy "We were ona a break" Ross'a. Ten sitcom kocha się za wiele rzeczy, bogaty język jest jedną z nich.

Wracając do ogólnego tematu telewizji warto też wspomnieć o roli filmów. Osobiście nie uważam, by filmy niosły ze sobą jakąś szczególną wartość treści. Są treścią "jednorazową", nie mają waloru powtarzalności, kontekst jest często przypadkowy i zazwyczaj są zbyt wąskie tematycznie lub byt szerokie. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto oglądać filmów. Warto, ale należałoby je raczej traktować jako rozrywkę i sprawdzian nabytych umiejętności niż jako pierwotne źródło treści językowych do przyswojenia. Oczywiście, od czasu do czasu jakiś fascynujący zwrot na pewno też wpadnie nam w ucho.

A jakie są Wasze telewizyjne doświadczenie językowe? Zapraszam też do lektury innego postu o tematyce telewizyjnej. Znajdziecie go tu. Serdecznie polecam! 
Macie problemy z motywacją? Oto kilka naprawdę całkiem fajnych cytatów pokazujących, że postęp wymaga popełniania błędów.

Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
Nie zrażajcie się zatem trudnościami w nauce. Muszą się one pojawić, bo Wasze mózgi usilnie przetwarzają zdobyte informacje, kategoryzują, porządkują i utrwalają. Musi to prowadzić do odrobiny chaosu ;)
  • “If you really look closely, most overnight successes took a long time.” – Steve Jobs
  • “Every child is gifted. They just unwrap their packages at different times.” – Anonymous 
  • “I have not failed. I’ve just found 10,000 ways that won’t work.” – Thomas A. Edison
  • “You can do anything, but not everything.” – Anonymous
  • “You measure the size of the accomplishment by the obstacles you had to overcome to reach your goals.” –Booker T. Washington
  • “You miss 100% of the shots you don’t take.” – Wayne Gretzky
  • “Don’t worry about failures, worry about the chances you miss when you don’t even try.” – Jack Canfield
  • “Tough times never last. But tough people do.” – Dr. Robert Schuller
Pozdrawiam i życzę zmotywowanej nauki!



źródło: http://www.edudemic.com/discouraged-students/ 
Samodzielna (bez pomocy lektora) nauka języków jest jest ogromnym wyzwaniem. Niesie ze sobą przede wszystkim sporo pracy i samozaparcia, ale również ogromnych umiejętności organizacyjnych i nakładu czasu. Jest to trudne, ale nie niemożliwe.


Źródło: pixabay.com

Dużo łatwiej jest, jeśli możemy uczyć się z gotowego kursu e-learning'owego. Mamy wtedy wyselekcjonowany materiał, nagrania native speakerów (zazwyczaj) i prawdopodobnie wbudowany jakiś system oceniający. Jest to ogromnym ułatwieniem, szczególnie na początkowym etapie nauki, gdy samemu trudno zebrać i zrozumieć nowe rzeczy. Gdy już trochę poznacie język, nic nie stoi na przeszkodzie, byście kontynuowali sami.


Czy trudno stworzyć własny program uczenia się, wykorzystując swoje modele absorpcji? Wydaje się trudne, ale jeśli jesteście zaparci i choć trochę zorganizowani, jest to jak najbardziej do osiągnięcia, a dobrze zastosowane modele Wam to bardzo ułatwią. 

Oprócz samozaparcia czasu jest kilka prostych metod, by samodzielnie zorganizować sobie proces nauki optymalny dla nas. Jak? Na razie mała lekcja cierpliwości. Tajniki efektywnego projektowania własnego programu nauki już wkrótce!



Odpowiedzcie na poniższe pytania. Waszym dominującym typem jest ten, z którego macie 6 lub więcej odpowiedzi. Wynik testu jest oczywiście orientacyjny, ale ciekawa jestem, czy zgodzi się z Waszymi wyobrażeniami? Oryginalny test najdziecie tu.


Image courtesy of  at FreeDigitalPhotos.net

Question 1 - When do you use your English outside of class?

  1. Speaking with other non-native English speakers (i.e., not American, British, Australia, etc. but with people who have learned English as a second or foreign language). 
  2. Speaking with native English speakers. 
  3. When I travel on holiday. 
  4. With colleagues on the telephone or by email. 
Question 2 - Why are you learning English?
  1. To live in an English speaking country. 
  2. To use English to get a better job - Improve English for my current job. 
  3. To speak English on holidays. 
  4. To use English to stay informed by reading newspapers, magazines, Internet. 
Question 3 - Which statement best expresses your opinion about English?
  1. It's important to speak English for my job. 
  2. It's important to speak American English OR British English. 
  3. The most important thing is communicating. It doesn't matter whether you make a few mistakes. 
  4. I need to ask directions and order breakfast when I go on holiday. 
Question 4 - Which is the most important English task for you?
  1. Understanding native English speakers. 
  2. Writing excellent communication through email, or in letters. 
  3. Exchanging ideas with other people in English (both native and non-native speakers). 
  4. Asking for and understanding basic things in English. 
Question 5 - How often do you use your English?
  1. Quite often at work. 
  2. Every day at work, shopping and speaking to people. 
  3. Not very often, only when I travel or meet foreigners in my country. 
  4. On a regular basis when reading, speaking to friends via the internet, watching TV in English, etc. 
Question 6 - How do you use English on the Internet?
  1. Only to learn English. Otherwise, I visit sites in my language. 
  2. I like looking at pages in English from all around the world. 
  3. Doing research for my job. 
  4. I like visiting American or British sites to learn the slang and lifestyle. 
Question 7 - Which statement is true for you?
  1. Basic pronunciation is important, excellent pronunciation is impossible. 
  2. Pronunciation should be clear, it doesn't matter if it is British or American, etc. 
  3. Pronunciation is not so important, I need to understand and write English well. 
  4. Pronunciation and the correct accent is very important for me. I want native speakers (Americans, British, Australian, Canadian, etc.) to understand me. 
Question 8 - Do you think that...
  1. English learning is stressful, but important for work. 
  2. English learning is essential to improve my life where I live. 
  3. English learning is fun and one of my hobbies. 
  4. English learning is one of my favorite hobbies. 
Question 9 - Do you dream in English?
  1. Never 
  2. Sometimes 
  3. Often 
  4. Rarely 
Question 10 - How often do you study English?
  1. A few hours every day 
  2. Once or twice a week 
  3. A little bit every day 
  4. At weekends

Typy to:
Career English Learner Resources - Type 1
As a Career English learner, you are interested in communicating in English for your job. You need to know the correct forms of English used on the job such as letters, vocabulary and more. Things like slang, advanced grammar formulations, etc. are not so important to you. Here are some recommend resources to begin getting the most out this site for your style of English learning.
Global English Learner Resources - Type 2
As a global English learner, you are interested in communicating in English. American or British culture and their inflections are not so important to you because you just want to communicate in English. You may communicate with people from a number of countries and things like idioms, phrasal verbs and slang are really not that important to you. Here are some recommend resources to begin getting the most out this site for your style of English learning.
Enviornment English Learner Resources - Type 3
As a Enviornment English learner, you are interested in learning English to live in an English speaking country or enviornment. You need to be able to pronounce well, know idioms, phrasal verbs and slang. Here are some recommend resources to help you learn the most important aspects of English for your style of English learning.
Fun English Learner Resources - Type 4
As a Fun English learner, you are interested in using English to get across the basics. You need tobe able to do basic tasks like ordering food in a restaurant, talking to other people etc.. Things like slang, advanced grammar formulations, etc. are not so important to you. Here are some recommend resources to help you learn the most important aspects of English for your style of English learning.
Koniecznie zapoznajcie się z infografiką dotyczącą e-learningu. Które z tych aspektów sprawiają, że chcecie się uczyć? To one budują Wasze modele absorpcji.


What People Love & Hate About E-Learning - Articulate InfographicBrought to you by Articulate


------------------
Żródło: https://www.articulate.com/infographics/what-people-love-and-hate-about-elearning.php
Polecam fantastyczny artykuł sprytnie i konkretnie podsumowujący to, co powinniśmy robić, by ćwiczyć nasz mózg: 10 Ways You Can Make Yourself SmarterNauka języka jest na pierwszym miejscu, ale tak naprawdę wszystkie sposoby na bycie "mądrzejszym" działają również na sprawniejsze przyswajanie języka, a część z nich omówiłam wcześniej tu. 


Image courtesy of atibodyphoto at FreeDigitalPhotos.net


Dodatkowo, dla słuchowców fantastyczna aplikacja UMANO - serwis, w którym native speakerzy czytają teksty i artykuły na rożne tematy.  (UMANO jest już niedostępne.Dodatkowo, dla słuchowców fantastyczną opcją jest czytnik TTS (text to speech) wbudowany w aplikację Pocket. Możecie posłuchać zachowanych artykułów, a TTS działa bardzo dobrze dla wielu języków. Jest to doskonałe połączenie umiejętności czytania i rozumienia ze słuchu. Koniecznie sprawdźcie! 


10 Ways You Can Make Yourself Smarter czytany w Umano znajdziecie tu.

Przeczytajcie/posłuchajcie i sprawdźcie, które z proponowanych rozwiązań na "usmartowienie" wpisują się najlepiej w Wasze modele absorpcji!

Polecam!
Teorie dotyczące uczenia się zmieniają się co parę lat, ale koniec końców zauważyć można powtarzalność trendów. 



Na początek opowiem moją historię.
Ja uczyłam się z podręcznikiem, nagraniami, wkuwaniem słówek metodą tradycyjną, tj. każdorazowo czytając jedno po drugim z zeszytu, najpierw w szkolnej ławce, a potem w domu, przywołując świeżo zapamiętane informacje. Dziś wmawia się mi, że to źle, że zrobiono mi krzywdę każąc uczyć się w ten sposób, że dziś wszystko wygląda inaczej i nauka jest zabawą. Wystarczy, że pomażę palcem po dotykowym ekranie, dostanę odznakę, gwiazdkę i "lajki" na fejsbuku za podzielenie się "wysiłkiem" włożonym w naukę.

Nie powiem, próbowałam uczyć się tylko i wyłącznie poprzez zabawę. Ale wciąż coś było nie tak. Nie widziałam postępów, nie czułam, że się uczę, więc motywacja spadała. Lekkie, łatwe i przyjemne aplikacje do nauki języków były dla mnie bezwartościowe. Miałam wrażenie, że chce mi się wmówić, że technologia zastąpi moje procesy myślowe i pracę, jaką musi wykonać mózg, by przestawić się na inny sposób myślenia, na inny sposób analizowania i podawania treści. 

Nie chodzi o to, by zupełnie nie stosować technologi, które dostarczają nam nowe formy podawania treści czy ćwiczenia umiejętności. Wręcz przeciwnie. Uwielbiam możliwość niezależnej pracy własnej z natychmiastową informacją zwrotną, to, że wszystko jest w jednym miejscu i nie muszę kupować ton zeszytów ćwiczeń, które raz wypełnione tracą wartość edukacyjną. Niezwykle ważne są dla mnie MOOCi i inne kursy otwarte. Doceniam też wspieracze nauki, takie jak metody powtórek. To wszystko jest wspaniałe i wartościowe. 

Ale to też jest praca. Dlaczego nauka nie ma być połączona z wysiłkiem? Dlaczego ma przychodzić łatwo? Wysiłek oznacza progres, rezultat i awans. To z kolei motywuje do dalszej pracy. 

Będąc zniesmaczoną nagonką na "tradycyjne" metody nauczania (świadome czytanie, analiza treści, powtarzanie, zapisywanie, książka i zeszyt) i wypróbowawszy cudne rozwiązania technologiczne według najnowszych trendów zrozumiałam jedno: mam swój własny model absorpcji, nie ważne co twierdzi nowa apka edukacyjna. Mój własny model 3P pozwoli mi uczyć się efektywnie. Mój model oznacza naukę zgodną z moim stylem uczenia się i wykorzystującym techniki pamięciowe i akwizycyjne, ale takie, które naprawdę zgodne są z tym, jak działa mój mózg, nie z tym, jak wg nowych trendów powinien.

Tak naprawdę każdy z nas doskonale wie, jak lubi (czytaj: efektywnie potrafi) się uczyć. Problem polega właśnie w przeładowaniu metodami, technologią i wyborem pozornie różnych opcji nauki. Gubimy się w tym i zatracamy instynktowny tryb uczenia się.

Zanim będziesz budować swój model w nauce języków, warto jednak poznać kilka prostych reguł, dotyczących funkcjonowania naszego organizmu. Mimo różnic w preferencjach uczenia się, są one stałe.


Nauka Języków - Created with Haiku Deck

Określ swoje preferencje uczenia się. Mimo, iż teoria silnej dominacji lewej lub prawej półkuli jest mitem (przeczytaj: tu i tu), nie zapominaj, że są istotne różnice w specjalizacji kompetencji półkul i warto wiedzieć, które aspekty działania danej półkuli sprawdzają się w Twoim przypadku i jak możesz najlepiej je wykorzystać. Porozmawiam je znajomymi, jak oni się uczą? Czy lubią konkret i porządek, jak ja? Czy wolą kreatywny chaos, kolory i spontaniczność? 
Zapewne niektóre rozwiązania uznasz za nieefektywne w Twoim przypadku. Jeśli tak, zastanów się, co daje Ci większą skuteczność, być może wolisz rysować to, czego się uczysz, lub musisz budować silne abstrakcyjne skojarzenia. Uświadom to sobie! 

Powodzenia!





Modele absorpcji treści to nic innego jak bardzo zindywidualizowane sposoby pochłaniania przyswajania i przetwarzania informacji - 3P absorpcji. Tu zajmujemy się absorpcją języków, czyli tam, jak najlepiej i najłatwiej jest na się uczyć języków obcych.

slowlingo, modele absorpcji, nauka języków, jak się uczyć


Od ponad 10 lat zajmuję się nauczaniem, w pełni profesjonalnie od 8, a od ponad 6 lat w systemie blended-learningu i TIK. To, co udało mi się zaobserwować do tej pory, to fakt, że metody nauki, style uczenia się i triki mocno popularyzowane z każdym nowym trendem edukacyjnym działają w bardzo niewielkim stopniu. Zazwyczaj dlatego, że działają na bardzo ograniczone grono odbiorców lub sprawdzają się bardzo krótko. Rodzi to naturalne pytani - dlaczego tak jest?

Modele absorpcji nie dają na nie jasnej odpowiedzi, ale pokazują pewne rozwiązania, które pozwalają w dość znaczący sposób personalizować naukę na tyle, by naprawdę odpowiadała naszym potrzebom mentalnym, emocjonalnym oraz zwyczajowym. Należy pamiętać, że krytyka trendów o mód w edukacji jaką postulują poniekąd modele absorpcji nie zakłada, że te trendy i mody całkowicie nie mają zastosowania. Modele odwołują się tylko do "szarej strefy" - obszarów, na które czynniki indywidualne uczących się wpływają tak bardzo, że uniemożliwiają całkowite zastosowanie np. nowej "trendy" metody. 

Modele nie są też podawane wprost. Każdy uczący się buduje swoje modele, na bazie własnych doświadczeń i eksperymentów. Teoria wykorzystania modelu podaje narzędzia do określania danego modelu, a praktyka definiuje go każdorazowo dla danego "użytkownika". 

Zacznijmy zatem tworzyć nasze modele absorpcji.