Samodzielna i skuteczna nauka języków obcych - czy to możliwe?

Samodzielna (bez pomocy lektora) nauka języków jest jest ogromnym wyzwaniem. Niesie ze sobą przede wszystkim sporo pracy i samozaparcia, ale również ogromnych umiejętności organizacyjnych i nakładu czasu. Jest to trudne, ale nie niemożliwe.


Źródło: pixabay.com

Dużo łatwiej jest, jeśli możemy uczyć się z gotowego kursu e-learning'owego. Mamy wtedy wyselekcjonowany materiał, nagrania native speakerów (zazwyczaj) i prawdopodobnie wbudowany jakiś system oceniający. Jest to ogromnym ułatwieniem, szczególnie na początkowym etapie nauki, gdy samemu trudno zebrać i zrozumieć nowe rzeczy. Gdy już trochę poznacie język, nic nie stoi na przeszkodzie, byście kontynuowali sami.


Czy trudno stworzyć własny program uczenia się, wykorzystując swoje modele absorpcji? Wydaje się trudne, ale jeśli jesteście zaparci i choć trochę zorganizowani, jest to jak najbardziej do osiągnięcia, a dobrze zastosowane modele Wam to bardzo ułatwią. 

Oprócz samozaparcia czasu jest kilka prostych metod, by samodzielnie zorganizować sobie proces nauki optymalny dla nas. Jak? Na razie mała lekcja cierpliwości. Tajniki efektywnego projektowania własnego programu nauki już wkrótce!2 komentarze:

 1. A mogłabyś podlinkować który to wpis?
  Właśnie jestem taką samodzielnie uczącą się osobą, jeśli chodzi o hiszpański. Prędzej czy później będę potrzebowała zajęć z lektorem, żeby nauczyć się rozmawiać, ale jak na razie jest całkiem nieźle i jestem w trakcie A2. Idzie mi dużo wolniej niż gdybym poszła na klasyczne lekcje czy kurs, ale przynajmniej nie muszę się martwić moją nieregularnością spowodowaną pracą zawodową :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję na ten moment naukę z busuu - kompletny i kompleksowy kurs, wszystko, co musisz wiedzieć jest w kursie, a możesz dokładać sobie dodatkowe ćwiczenia. Na pewno zainteresuje Cie ten wpis:
   http://blog.slowlingo.pl/2016/11/7-narzedzi-do-nauki-hiszpanskiego-online.html

   Usuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.