Ile kosztuje nauka języka? - dowiedz się dokładnie za co płacisz

Drażliwy temat

Ile kosztuje nauka języka? Zdaję sobie sprawę, że temat opłat za lekcje może być nieco drażliwy zarówno dla lektorów jak i uczniów - kwestie finansowe wzbudzają zawsze wiele emocji. Postanowiłam jednak podjąć to zagadnienie, ponieważ powraca ono przecież każdorazowo, gdy nowemu klientowi przedstawiam(y) ofertę. 

Czasem (lub często) widzimy i słyszymy zaskoczenie z niewypowiedzianym na głos pytaniem "czemu tak drogo"? Stwierdzenie "drogo" jest zawsze względne, bez znaczenia jaki to towar, czy usługa. Nie będę więc tutaj porównywać cen i podawać widełek. Postaram się jednak wyjaśnić za co tak dokładnie płacisz lektorowi.

nauka online, koszt zajęć, ile kosztuje lekcja
Źródło:pixabay.com

Ile to kosztuje?

Decydując się na zajęcia 1:1 z danym lektorem często patrzymy tylko na stawkę godzinową za zajęcia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję o współpracy. Rzadko zastanawiamy się nad tym, ile pracy wkoło tej jednej godziny dodatkowo wykonuje lektor. Nie mam tu oczywiście na myśli lektora, który zerka do Twoich materiałów 5 minut przed zajęciami i podczas nich improwizuje. Lektor, który przykłada się do swojej pracy, poświęca czas na dopasowanie i aktualizowanie planu nauki do Twoich bieżących potrzeb. Wykonuje przy tym ogrom dodatkowej pracy. O tym jakie cechy powinien posiadać profesjonalny lektor przeczytasz więcej tutaj.

nauka online, slowlingo, język obcy
Źródło: pixabay.com

Co się za tym kryje?
 • dobre przygotowanie merytoryczne lektora płacisz za lata nauki języka i dydaktyki.
 • przygotowanie programu nauczania - przygotowanie planu nauki i materiałów odpowiednich dla Ciebie zabiera często od kilku do kilkunastu godzin pracy.
 • faktyczne zajęcia - nawet ze z góry opracowanym planem działania trzeba na bieżąco przygotowywać się do konkretnych zajęć językowych. Do czasu samych zajęć dodaj ok 30%. Dla lektorów dojeżdżających na zajęcia do uczniów czas ten wynosi czasem nawet 200% samych zajęć lub więcej.
 • monitorowanie i raportowanie postępów ucznia
 • dokształcenie - o tym, że w każdym zawodzie trzeba się ciągle dokształcać nie muszę chyba nikogo przekonywać. Lektor musi na bieżąco śledzić trendy, rozwiązania, metody tak jak każdy inny profesjonalista. Wiąże się to z kolejnymi godzinami badan i analiz oraz często ze sporym kosztem.
 • infrastruktura Twojej nauki - jeżeli lektor pracuje na systemach e-learingowych musi również opłacić narzędzia, dzięki którym Twoja nauka jest efektywniejsza.
 • koszty prowadzenia firmy - o tym zapominamy chyba najczęściej. W skrajnych przypadkach koszty związanie z przeprowadzeniem 1 zajęć mogą wynosić 40-50% ceny. 

Ile to kosztuje? - przykładowa analiza

nauka języka, slowlingo, nauka online

Przyjmijmy następujące założenia:
 • przykładowy koszt brutto zajęć: 50 zł /za godzinę zegarową
 • ustalenie programu nauki dla 20 godzin zajęć (ok pół roku nauki):  5 godzin.
 • +30% czasu na przygotowanie 1 zajęć
 • monitorowanie postępów dla 1 zajęć: ok 30 minut.
 • dokształcanie lektora: ok 2 godziny tygodniowo.
Policzmy:
 • 5 godzin (300 minut) przygotowania programu : 20 zajęć = 15 minut na przygotowanie programu 1 zajęć
 • 30 %  z zajęć 60 minut = 20 minut
 • 120 minut dokształcania : ~ 30 godzin zajęć w tygodniu = kilka minut
Podsumowując czas poświęcony za jedne zajęcia:

60 + 30 + 15 + 20 + kilka minut = ponad 2 godziny pracy.

Gdy Ty płacisz przykładowe 50 zł, lektor zarabia 25 zł / godzinę brutto.

Kosztów prowadzenia firmy i infrastruktury już nie odliczam ;-( . 

Płacisz za dużo?

Jeśli koszt zajęć językowych wydaje Ci się wysoki, miej na uwadze, za co dokładnie płacisz. Jakość nauczania kosztuje, ale to inwestycja, która się zwróci dając Tobie najlepsze rozwiązania edukacyjne.

Lektorzy - zgadzacie się? Dodalibyście coś jeszcze? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

2 komentarze:

 1. Przed nami takie właśnie wydatki - ale nie na siebie, na dziecko. Małe dziecko, które potrzebuje jeszcze nauki poprzez zabawę.
  Olu ma 2,5 roku i czasami mam wrażenie, że angielski przyswaja sprawniej, niż polski :)
  Najpierw nauczył się liczyć, potem kolorów, teraz okazuje się, że potrafi przeliterować po angielsku każde słowo (bo przypadkiem nauczył się alfabetu) a znajomość podstawowych angielskich zwrotów czy słówek jest nie kiepska. Także - odkładać trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wbrew pozorom małemu dziecku można zapewnić naukę bez konieczności angażowania lektora (na początku): programy i zabawki edukacyjne dla maluchów pozwalają mu uczyć się języka obcego w sposób podobny do pierwszego języka.

  I jeśli zacznie się wcześnie, późniejsze koszty nauki będą mniejsze! Ja angielskiego uczyłam się sporadycznie z lektorami - moimi podstawowymi źródłami od najmłodszych lat były: tv i szkoła. A daję sobie nieźle radę ;-)

  OdpowiedzUsuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.