Mindset, czyli nastawienie do nauki języków

Czas postanowień i stawiania sobie wyzwań

W okolicy nowego pojawia się wiele postanowień, niektóre z nich dotyczą oczywiście nauki języka. W ubiegłym tygodniu popełniłam post, w którym zachęcałam Was do podjęcia językowego wyzwania styczniowo-noworocznego właśnie. W związku z tym postem, ale nie tylko, pojawiło się wiele pytań o to, jak utrzymać motywację. Już wcześniej pisałam o tym w inspirującym poście tutaj, a dodatkowe praktyczne przykłady na utrzymanie motywacji znajdziecie również tutaj

Bez względu jednak na to, jak bardzo zmotywowani do nauki języków czujecie się na początku Waszej drogi, często w trakcie podróży pojawiają się przeszkody negatywnie wpływające na zaangażowanie oraz nastawienie. Szczególnie destrukcyjnie działają "porażki". Słowo to nie bez powodu umieściłam w cudzysłowie. "Porażka" jest pojęciem względnym i dziś chcę się z Wami podzielić bardzo mądrą filozofią myślenia o swoich sukcesach i porażkach - ideą "mindset" czyli nastawiania.

slowlingo, growth mindset, nauka języków

Mindset - porażka nie istnieje, a trening czyni mistrza

Idea mindset'u wywodzi się z psychologii. Mindset to nic innego jak nastawienie: do życia, naszych działań, sukcesów oraz porażek. W bardzo przystępny i ciekawy sposób opisuje mindset Carol Dweck w swojej książce "Mindset: The New Psychology of Success"

Dweck przedstawia dwa rodzaje nastawiania (podejścia): stałe (fixed mindset) oraz rozwojowe (growth mindset). Nastawianie stałe zakłada, że inteligencja jest stała i nic nie możemy z tym zrobić. Ergo, np: jeśli jestem słaba z chemii (a orłem nie jestem), to nigdy nie uda mi się pokonać moich ograniczeń. 

Nastawienie rozwojowe z kolei postuluje, że inteligencję można wyćwiczyć i rozwinąć, przy odpowiedniej ilości pracy i wysiłku. Czyli jest szansa, że dostanę Nobla z chemii. Porażka nie istnieje - każda próba jest lekcją i krokiem zbliżającym nas do osiągnięcia sukcesu. 

Dweck uczy jak wypracować i pielęgnować to właśnie nastawienie. Nie będę wchodzić w szczegóły przykładów z książki, napomknę tylko, że moim ulubionym z nich jest Michael Jordan, który na początku kariery był... przeciętniakiem. 

Bardziej szczegółowe podsumowanie idei mindset'u Dweck wyjaśnia również w swoim wystąpieniu na TED. Serdecznie zachęcam Was do obejrzenia go. 


Mindset - założenia

Na poniższej grafice przedstawiam podstawowe założenia idei.

mindset, slowlingo, nastawienie, nauka języków, carol dweck

Mindset a nauka języków

Idea nastawienia dotyczy każdej dziedziny życia. Doskonale wpisuje się w naukę języków. Według niej, każdy może nauczyć się języka w takim stopniu, w jakim chce. Ale dla każdego ilość pracy i wysiłku włożona w dotarcie do celu będzie inna. Ludziom posiadającym naturalne talenty językowe będzie łatwiej, to prawda. Ale oni prawdopodobnie będą musieli więcej spocić się nad wspomnianą wcześniej chemią. 

W nauce języków popełnianie błędów jest konieczne, by budować własne i trwałe połączenia i skojarzenia. Błędy nie są porażkami, są kolejnymi etapami w drodze do celu. Przy odpowiedniej ilości pracy i dobrze dobranej metodzie sukces jest na wyciągnięcie ręki. 

Na koniec jeszcze wisienka na torcie. Na pewno wszyscy znacie już tę reklamę i być może macie jej dosyć, ale nie mogę jej tu nie wspomnieć. Tegoroczna świąteczna reklama Allegro jest kwintesencją mindset'u rozwojowego w nauce języków: każdy, w każdym wieku może nauczyć się języka, jeśli tylko chce.


Życzę Wam takiej motywacji, takiego samozaparcia i takiego sukcesu w nauce języków.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.