Jakim typem gracza jesteś, czyli jak zwiększyć potencjał w nauce języków wykorzystując teorię Richarda Bartle

Zagrajmy!

Czy zainteresował Cię tytuł tego postu? Mam taką nadzieję! W nauce języka z powodzeniem zastosować można wiele patentów z innych dziedzin życia, by zwiększyć efektywność nauki. Dziś zapraszam na wykorzystanie typologii graczy według Richarda Bartle. Sprawdź, którym typem gracza jesteś i jak możesz to wykorzystać w nauce by była. Jeszcze efektywniejsza. Zagrajmy!

nauka języków, typy graczy, Bartle, slowlingo
gracz

Richard Bartle i typy graczy

Być może Richard Bartle jest Ci znany. Jeśli jednak nie, przedstawię go w kilku słowach. Bartle jest współtwórcą teorii typów graczy gier video MMORPG (taksonomia graczy wg Bartle). Taksonomia graczy powstała na podstawie jego pracy opublikowanej w 1996 r. Od czasu powstania teoria była aplikowana do projektowania gier, choć nie zawsze ma tam zastosowanie. Nie będę jednak dziś skupiać się na tym aspekcie, bo jest on tu nieistotny.

Bartle dzieli graczy według zachowań w grze. Wyróżnia 4 typy, które zbudowane są na szkielecie zależności pomiędzy działaniem i interakcją, oraz skupieniem na ludziach vs skupieniu na świecie. Oto one:

slowlingo, Bartle Taxonomy, player types, typy graczy, nauka języka
typy graczy wg Richards Bartle


 • killers (zabójcy) - współzawodniczą, wykorzystują dostępne zasoby by siać zniszczenie w grze i utrudniać ją innym graczom,
 • socializers (społecznicy) - skupiają się na ludziach i interakcjach w grze, cenią komunikację i współpracę,
 • achievers (nastawieni na cele) - dążą do realizacji celów, które często sami wyznaczają, skupiają się na gromadzeniu skarbów i zasobów,
 • explorers (odkrywcy) - badają i odkrywają, świat gry, chcąc dowiedzieć się o nim jak najwięcej, na dalszych etapach gry eksperymentują z jej mechaniką.

Typy graczy a nauka języka

"Świetnie, ale jak to się wszystko ma do nauki języków?", zapytasz. Doskonałe pytanie. Odkrywając jakim typem gracza jesteś, możesz skuteczniej dobrać odpowiednie dla Ciebie metody nauki języków. 

Jeśli jesteś aktywnym graczem gier video, pewnie już wiesz, którym typem jesteś. Jeśli nie, możesz mieć trudność z określeniem tego, jak zachował(a)byś się w grze. Spróbuj przeanalizować to, czy zależy Ci bardziej na interakcjach ze światem (odkrywca) czy ludźmi (społecznik), a może wolisz działać przeciw innym (zabójca) albo działać w ramach dostępnego świata (nastawiona/y na cele). Alternatywnie, możesz wykonać ten test, jednak nie ma gwarancji, że dobrze Cię określi. Gdy już wiesz, oto jak możesz tę wiedzę wykorzystać do optymalizacji nauki języków.

ODKRYWCA
Jeżeli jesteś odkrywcą doskonale najlepiej będzie, jeśli pozwolisz sobie na samodzielne eksplorowanie języka. Potrzebujesz czasu i "mapy" w postaci wszystkich zasobów, które możesz na spokojnie przeanalizować. Gdy odkryjesz wszystkie zakamarki, zaczniesz eksperymentować z językiem. Nie zmuszaj się do produkcji, zanim nie poczujesz, że znasz teren.

NASTAWIONY NA CELE
Jako osoba nastawiona na cele również wolisz pracować samodzielnie. Nie masz problemów z motywacją i wiesz dokąd zmierzasz z nauką. Lubisz zdobywać trofea, dlatego dla Ciebie idealnym rozwiązaniem będzie cel w postaci zdanego certyfikatu językowego. To da Ci poczucie spełnienia. Chętnie wypróbowujesz nowe techniki i trendy w nauce w poszukiwaniu . Uważaj jednak, by nie przesadzić w eksperymentowaniu, stawiaj na jakość nauki, nie na ilość (unikaj kultu poligloty!). Dopuść do siebie czasem radę specjalisty.

SPOŁECZNIK
Jako społecznik do efektywnej nauki potrzebujesz ludzi! Doskonale sprawdzą się w Twoim przypadku kursy grupowe. Ważniejsze od samej nauki są dla Ciebie interakcje z innymi i jeśli Twój poziom będzie wyższy niż reszty osób w grupie, tym lepiej. Pomagając innym w nauce sprawdzasz Twoją wiedzę. Stawiaj się często w roli nauczyciela i przekazuj nowo-przyswojoną wiedzę innym. 

ZABÓJCA
Jeśli jesteś zabójcą, możesz zrobić dwie rzeczy: 
 1. unikaj grup i skup się na nauce indywidualnej. Będzie ona efektywniejsza dla Ciebie, mimo iż możesz uważać, że wbijanie szpili Cię napędza. Skieruj swoje (negatywne) działania na lektora, on lub ona poradzi sobie z tym. 
 2. wykorzystaj negatywną postawę, by wyłapywać potknięcia innych w grupie, wyciągaj z nich własne wnioski, ale nie dziel się nimi na forum.

Jak widzisz, nauka języków i inne dziedziny wciąż się przeplatają. Udało Cię się już ustalić, którym typem gracza jesteś? Nie czekaj u wykorzystaj tę wiedzę, by zoptymalizować naukę języka. Czy post był dla Ciebie odkrywczy? Udało Ci się dostrzec nowe możliwości w nauce? Koniecznie podziel się tym w komentarzach!

P.S - ja jestem gdzieś pomiędzy odkrywcą i nastawionym na cel.

4 komentarze:

 1. nie gram w gry video, więc ciężko mi określić jakim typem gracza jestem i dalej jak najlepiej uczyłabym się języka obcego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Angelika, nie trzeba koniecznie być graczem, by skorzystać z tej podpowiedzi. Spróbuj przeanalizować to, czy zależy Ci na interakcjach ze światem (odkrywca) czy ludźmi (społecznik), czy wolisz działać przeciw innym (zabójca) albo działać w ramach dostępnego świata (nastawiona/y na cele) - ogólnie w życiu. Możesz także wykonać test, podlinkowany w artykule.

   Przyłożenie tej typologii jest jedną z metod określania sposobu na naukę. Nie musi sprawdzić się u każdego, ale warto spróbować.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Mi wyszedł nastawiony na cele/ odkrywca co odpowiada mojej osobowości i faktycznemu stylowi nauki. Czy (i dlaczego) typ zabójcy posiada tylko negatywne cechy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabójcy nie koniecznie muszą być negatywni, czasem pomagają innym graczom. Są skłonni podejmować konfrontacje (PvP - Player vs. Player) z innymi graczami, a rywalizacja daje im motywację i energię do działania. Dążą do pokonania innych. W warunkach klasowych / grupy średnio się to sprawdza. Dziękuję za pytanie i pozdrawiam!

   Usuń

Wpisując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu opublikowania go.